تست‌ نئو

تست پنج عاملی نئو

نئو
0

تعداد افرادی که تست‌ را انجام داده‌اند.

درباره تست نئو

تست نئو یکی از معروف‌ترین، دقیق‌ترین و معتبرترین تست‌های روانشناسی است. این تست که در سال ۱۹۸۱ توسط گلدربرگ پس از سه بار بازآزمایی به نتیجه رسید، یکی از مهم‌ترین ابزارهای فهم ابعاد شخصیتی برای روانشناسان و حتی مدیران منابع انسانی است. تست نئو کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های فردی، شغلی، سازمانی و تحلیل رفتار گروه‌های انسانی دارد و در زمینه‌های ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این فیلم درباره این تست اطلاعات جالبی ارائه می‌شود:

در این تصویر تمامی 30 پارامتر شخصیتی مهمی که در تست نئو مورد ارزیابی قرار می‌‌گیرد، نشان داده شده است.

در این تصویر تمامی 30 پارامتر شخصیتی مهمی که در تست نئو مورد ارزیابی قرار می‌‌گیرد، نشان داده شده است.

در مورد 5 عامل تست نئو بیشتر بدانید

انعطاف‌پذیری

تمایل شما به پذیرش تازگی و میزان تخیل را اندازه گیری می‌کند. سطوح بالای انعطاف‌پذیری می‌تواند منجر به غیر قابل پیش بینی بودن و عدم تمرکز شود. سطوح پایین انعطاف‌پذیری گاهی اوقات می‌تواند به عنوان ذهن بسته تلقی شود.
این موضوع شش جنبه مختلف دارد: زیبایی شناسی، احساسات، فانتزی، اعمال، ارزش ها و ایده ها

با وجدان بودن

به قابلیت اطمینان شما مربوط می‌شود. چقدر می‌توانید منضبط باشید و چقدر رفتار برنامه‌ریزی شده را به تمایلات شخصی خود ترجیح می‌دهید. وظیفه شناسی بالا می‌تواند به این معنی باشد که شما را لجباز می‌دانند، در حالی که وظیفه شناسی پایین می تواند به این معنی باشد که مردم شما را به عنوان یک فرد بداخلاق یا غیرقابل اعتماد درک کنند.
این موضوع نیز شش جنبه مختلف دارد: وظیفه شناسی، نظم، شایستگی، تلاش برای موفقیت، مشورت و انضباط شخصی.

برون گرایی

به تمایل شما به ارتباط .با دیگر افراد برمی‌گردد. افراد با برونگرایی بالا گاهی اوقات می توانند توجه طلب یا سلطه جو باشند. برون گرایی کم نشان می‌دهد که شما ساکت‌تر و متفکرتر هستید اما گاهی اوقات می‌توانید به عنوان گوشه گیر تلقی شوید.
شش جنبه مورد بررسی این مورد عبارت است از: قاطعیت، مشارکت، هیجان، گرما، احساسات مثبت و فعالیت جویی.

توافق‌پذیری

به تمایل شما به همکاری و دلسوز بودن در مقابل شکاک بودن گفته می‌شود. توافق‌پذیری بالا گاهی اوقات می‌تواند به این معنی باشد که شما فردی مطیع هستید. سطوح پایین توافق‌پذیری می‌تواند نشان‌دهنده تمایل به بحث‌ یا غیرقابل اعتماد بودن باشد.
این موضوع هم از شش جنبه مختلف تشکیل شده است: نوع دوستی، صراحت، اعتماد، تبعیت، فروتنی و مهربانی.

بی‌ثباتی هیجانی

به این می‌پردازد که چقدر مستعد استرس روانی هستید. تمایل شما به حفظ سطحی از ثبات عاطفی و کنترل تکانه‌هایتان را بررسی می کند. افراد با ثبات بالا آرام هستند در حالی که ثبات پایین ممکن است نشان دهد که فرد بسیار واکنش پذیر و تحریک‌پذیر است.
شش جنبه این مبحث عبارتند از: پرخاشگری، اضطراب، خجالت‌زدگی، ناتوانی در کنترل وسوسه‌ها، افسردگی و آسیب پذیری از استرس‌ها.
با ارزیابی دقیق این پنج عامل شخصیتی، می‌توان تصویر دقیقی از نحوه تفکر و رفتار افراد ایجاد کرد.

تست نئو چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

می‌تواند سلامت روان فرد را بسنجد.

می‌تواند سلامت روان فرد را بسنجد.

 می‌تواند میزان برون‌گرایی فرد را به ما در حوزه‌های مختلف نشان دهد.

می‌تواند میزان برون‌گرایی فرد را به ما در حوزه‌های مختلف نشان دهد.

این امکان را به ما می‌دهد انعطاف‌پذیری فرد را نسبت به تغییرات محیطی بسنجیم.

این امکان را به ما می‌دهد انعطاف‌پذیری فرد را نسبت به تغییرات محیطی بسنجیم.

میزان مسئولیت‌پذیری و شایستگی فرد را به ما نشان می‌دهد.

میزان مسئولیت‌پذیری و شایستگی فرد را به ما نشان می‌دهد.

میزان کار تیمی و توافق فرد با دیگران را برای ما روشن می‌کند.

میزان کار تیمی و توافق فرد با دیگران را برای ما روشن می‌کند.

نتایج تست نئو، مثل تست‌های شخصیت شناسی DISC و MBTI افراد را در دسته‌های مشخصی قرار نمی‌دهد و به توصیف تیپ‌های شخصیتی نمی‌پردازد بلکه صفات اصلی شخصیت هر فرد را مورد امتیازدهی قرار می‌دهد. تست نئو به مانند یک چکاپ کامل است و می‌تواند تا این حد به جزئیات توجه نماید.
در حال حاضر تست ۵ عاملی NEO کاربردی جهانی دارد و به منظور تحقیق به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. پرسشنامه شخصیتی NEO-FFI توسط مک کری و کاستا روی ۲۰۸ نفر از دانشجویان آمریکایی به فاصله سه ماه اجرا گردید که ضرایب "اعتبار بالایی" به دست آورد.

تاریخچه تست نئو

تست نئو یک ابزار تست روان‌سنجی است که در سراسر جهان برای ارزیابی عمومی شخصیت و ارزیابی‌های قبل از استخدام به عنوان بخشی از فرآیند استخدام استفاده می‌شود. همچنین می تواند برای کمک به درک این که کدام مسیرهای شغلی برای افراد مناسب است، استفاده شود و می تواند ویژگی های شخصیتی بزرگسالان و نوجوانان را به دقت ارزیابی کند.

به تست نئو لقب " تست شخصیت شناسی " Big Five نیز داده شده است، زیرا پنج حوزه متفاوت را برای اندازه گیری دقیق شخصیت بررسی می‌کند.

آزمون NEO-PI از زمان شروع اولیه خود در دنیای روانشناسی دانشگاهی در دهه 1970، به عنوان یک ابزار تشخیصی قبل و بعد از استخدام برای کمک به افزایش بهره‌وری نیروی کار، کاربرد داشته است.

در اواسط دهه 1970، پل کوستا و رابرت مک کری دو روانشناس مطرح تلاش کردند تا ویژگی های موجود در همه افراد را شناسایی کنند. تا سال 1978، کاستا و مک کری تنها سه ویژگی را که احساس می‌کردند سازگار هستند، شناسایی کردند! دو مورد اول بی‌ثباتی هیجانی (N) یا به زبان ساده‌تر تمایل به اضطراب و برونگرایی (E) بودند. تحلیل دقیق‌تر بعدی آنها را به سومین ویژگی رساند که آن را انعطاف‌پذیری (O) نامیدند.

آن‌ها توانستند طیف وسیعی از افراد را با استفاده از این سه ویژگی شخصیتی آزمایش کنند و مدل بی‌ثباتی هیجانی-برونگرایی-انعطاف‌پذیری (به اختصار NEO-I) را ایجاد کنند. این به آن‌ها یک مدل شخصیتی ثابت داد که با آن کار را شروع کنند.

در اوایل دهه 1980، با استفاده از اطلاعات حاصل از مطالعه بالتیمور، کاستا و مک کری دو ویژگی شخصیتی دیگر را شناسایی کردند که در همه مصاحبه شوندگان دیده شده بود. این‌ها توافق پذیری (A) و وظیفه شناسی (C) بودند.

در ادامه این دو ویژگی به مدل موجود تست نئو اضافه شد و روانشناسان به جای اینکه آن را NEOAC بنامند، آن را به مدل شخصیتی NEO تغییر نام دادند. این مدل در اوایل دهه 1990 تجدید نظر شد تا شامل بخش‌های فرعی دیگری برای هر یک از صفات باشد. تا سال 1992، کاستا و مک کری نسخه ای با مقیاس های فرعی اضافی برای عوامل اصلی منتشر کردند. "تست شخصیتی NEO اصلاح شده" به تست NEO PI-R تبدیل شد.

در اواخر دهه 1990، تحقیقات اولیه نشان داد که این آزمون را می توان با موفقیت برای کودکان ده ساله استفاده کرد اما خود آزمون نیاز به اصلاحات دقیق داشت. بنابراین، کاستا و مک کری 48 سوال «مشکل» را در NEO PI-R برجسته کردند.

آن‌ها یک بار با 1900 دانش آموز دبیرستانی در سال 2002 آزمایش کردند و بر اساس یافته‌های خود اصلاحاتی در آن آزمون ایجاد کردند. در اواسط دهه 2000 آن‌ها مدلی را توسعه دادند که برای بزرگسالان و نوجوانان به طور یکسان قابل استفاده بود.

جدیدترین ورژن تست نئو در سال 2005 منتشر شد و NEO PI-3 نام گرفت. NEO PI-3 خوانایی بسیار بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی خود دارد و با واژه‌نامه‌ای از اصطلاحات برای کمک به افراد جوان‌تر برای درک آزمون ارائه می‌شود. برای استفاده افراد ده ساله یا بالاتر و همچنین افرادی که دارای اختلالات یادگیری هستند مناسب است، بنابراین مخاطبین بسیار گسترده‌تری نسبت به تست‌های قبلی دارد. این مدلی است که در حال حاضر توسط کارفرمایان و پزشکان برای ارزیابی شخصیت استفاده می‌شود.

همزمان با توسعه NEO PI-3 پل کوستا و رابرت مک کری نسخه کوتاه شده NEO PI-R را نیز توسعه دادند. این نسخه به عنوان NEO-FFI شناخته می شود (FFI مخفف "مدل پنج عاملی" است). همچنین یک بار دیگر هم مورد بازنگری قرار گرفت و به NEO FFI-R تغییر نام داد. بعدها با حرف اول هر 5 عامل این تست کلمه OCEAN ایجاد شد و گاهی اوقات این آزمون به طور غیر رسمی به عنوان آزمون OCEAN شناخته می‌شود.

مک کری به طور مستقل با تعدادی دیگر از روانشناسان کار کرده است تا مشخص کند که آیا مدل شخصیتی پنج عاملی در بین فرهنگ‌های مختلف کاربرد دارد یا خیر و نتیجه‌گیری او این چنین بود که کاربرد دارد. اخیراً در سال 2015، Piedmont و Braganza به طور آزمایشی از طریق تحقیقات پیشنهاد کردند که NEO PI-3 برای استفاده با افرادی که انگلیسی زبان اصلی آنها نیست، مناسب است!

تست نئو شامل چه مدل‌هایی می‌شود؟

دو نوع تست در NEO PI-3 وجود دارد، اولی تست خودشناسی (فرم S) و دیگری یک آزمون ثانویه است که باید توسط ناظر انجام شود (فرم R).
هر دو فرم دارای 240 سوال متنی هستند که از شرکت‌کننده خواسته می‌شود بر اساس میزان موافقت یا مخالفت خود با متن ارائه شده، بین 1 تا 5 امتیاز بگیرد. NEO-FFI کوتاه‌تر است و فقط 60 توصیف رفتاری دارد. نسخه کامل تست نئو حدود 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد تا تکمیل شود، NEO-FFI هم حدود 15 دقیقه طول می‌کشد.

برای مشاهده جدید‌ترین فرصت‌های شغلی ثبت شده در سایت دانشکار کلیک کنید.
icon
icon

سوالات متداول

photo

نظرات کارجویان

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید.
5 نظر نوشته شده است
زهرا

زهرا

1400/12/10

تست عالی بود👌

مهدی

مهدی

1400/11/30

واقعا تست ها عالی بود

1
آرین

آرین

1400/04/05

به نظرم تعداد سوالات بیش از اندازه هست و آزمون را حوصله سر بر میکند. مفهوم بعضی از سوالات هم چندین بار تکرار شده بود.

1
نمایش پاسخ‌ها
فرزانه سادات

فرزانه سادات

1400/03/01

آزمون جذابی بود

1
محدثه

محدثه

1399/10/23

خيلی خوب بود

3
نمایش پاسخ‌ها
لوگو ساماندهی دانشکار-SAMANDEHI
لوگو نماد اعتماد دانشکار-ENAMAD

دارای مجوز رسمی کاریابی الکترونیکی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی

دانشکار توسط سرویس‌های ابری هم‌روش پشتیبانی می‌شود.

© ۱۴۰۱ تمام حقوق و محتویات این سایت متعلق به شرکت میزان بنیان
دانشکار
است.