با رزومه ساز دانشکار یک رزومه حرفه‌ای برای خود بسازید

اولین گام برای استخدام در یک شرکت معتبر داشتن یک رزومه استاندارد و حرفه‌ای است. این رزومه باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کارفرما ثابت کند شما برای جایگاه شغلی موردنظر مناسب هستید.

0

نفر تاکنون از رزومه ساز دانشکار استفاده کرده‌اند

ساخت رزومه
در کمتر از 10 دقیقه

ساخت سریعساخت سریع

در کمتر از 10 دقیقه یک رزومه استاندارد برای خود بسازید.

امکان اشتراک گذاری در فضای وبامکان اشتراک گذاری در فضای وب

شما می‌توانید رزومه خود را در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ظاهر ساده و حرفه‌ایظاهر ساده و حرفه‌ای

تمامی نکات مهم رزومه شما، در یک قالب ساده و در عین حال حرفه‌ای به کارفرما نمایش داده می‌شود.

به روز رسانی همیشگیبه روز رسانی همیشگی

شما به راحتی می‌توانید در هر لحظه رزومه خود را تکمیل و به روزرسانی کنید.

اهمیت تست‌های شخصیت شناسی در تکمیل رزومه

برای موفقیت در مشاغل امروزی و داشتن حس رضایت شغلی علاوه بر تخصص و مهارت فنی، تناسب شخصیتی با شغل موردنظر و محیط کاری بسیار مهم است. انجام تست‌های شخصیت شناسی هم به شما و هم به کارفرمایان کمک می کند تا متوجه شوید که چقدر از نظر ویژگی‌های شخصیتی برای شغل مدنظرتان مناسب هستید. بنابراین نتایج تست‌های شخصیتی می‌تواند مکمل رزومه فنی شما باشد و شانس‌تان را برای یافتن یک شغل مناسب افزایش دهد.

اهمیت تست‌های شخصیت شناسی در تکمیل رزومه

چند نکته مهم درباره ساخت رزومه

photo

آخرین فرصت‌های شغلی

عادی
تامین سیستم لاله آذین

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی

تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
کامل پرداز آرمان

کارآموزی کارشناس فروش و بازاریابی

تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
ایلیاز

استخدام طراح معماری

اصفهان 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
آرکاصنعت

کارآموزی کارشناس فروش تلفنی (خانم)

تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
صنایع تولیدی پاوان پوشه

کارآموزی کمک حسابدار

کارآموزی منجر ‌به استخدام
تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
کلینیک خواب

استخدام مسئول دفتر

تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
فناوری فراطیف پویا

استخدام کارشناس ارشد سخت افزار و الکترونیک

تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
ویترینت

کوفاندر (هم‌تیمی، هم تیمی)

تهران 

امروز 

جزئیات بیشتر
عادی
شرکت سنجش پژوهش کنگرو (CanGrow)

استخدام کارشناس ارزیابی طرح های صنعتی ( طرح توجیهی - بیزینس پلن)

تهران 

1 روز پیش 

جزئیات بیشتر
عادی
شرکت سنجش پژوهش کنگرو (CanGrow)

کارآموزی پژوهش پروژه های مدیریتی

تهران 

1 روز پیش 

جزئیات بیشتر

چگونه یک رزومه ساده بنویسیم؟

حال که به این درک رسیدید که رزومه ساده چیست و چه تاثیری در آینده شغلی شما دارد، بهتر است به نکاتی در رابطه با تهیه یک رزومه ساده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت توجه ویژه داشته باشید. با توجه به شرایط رقابتی امروزه در بازار کار، باید به رعایت برخی از نکات و تدوین یک رزومه بصورت استاندارد و آگاهی نسبت به مواردی که حتما باید در آن ذکر شود، بطور کامل اطلاع پیدا کنید.

آیا رزومه ساده قالب خاصی دارد؟

با تحقیق و بررسی روی قالب‌های مختلف رزومه خواهید دید که چارچوب‌های مختلفی وجود دارد که کارجویان میتوانند از آن استفاده کنند. تمامی این فرمت‌ها یا قالب‌ها در عین بیان نکات مهم و کاربردی افراد از اصول ساده‌نویسی هم پیروی می‌کنند. بطور کلی سه قالب برای تدوین رزومه‌ها وجود دارد. هر کدام از این قالب ها می‌تواند شما را برای رسیدن به اهداف حرفه‌ایتان یاری دهد.
1-
نوشتن رزومه برحسب زمان:
همان طور که می‌دانید هدف اصلی تدوین رزومه بیان تجربیات کاری بر حسب زمان است. در این روش کارجویان سوابق شغلی را به ترتیب زمانی (از اولین تجربه تا آخرین سازمان) بطور دقیق نشان می‌دهند.
2-
نوشتن رزومه برحسب مهارت‌ها:
هدف از نوشتن این مدل رزومه، بیان توانایی‌ها و آموخته‌های حرفه ای کارجویان است. در این مورد افراد به دنبال برجسته کردن مهارت‌ها و دانش خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای سازمان‌ها هستند. کارجویان توانایی‌های اصلی‌شان را با ارائه نمونه‌ای از دستاوردهایشان در نقش‌های مختلف بطور کامل توضیح می‌دهند.
3-
نوشتن رزومه برحسب زمان و مهارت:
هنگام نوشتن رزومه بر این اساس، افراد می‌توانند تجربیات کاری و مهارت‌های حرفه‌ای را بطور دقیق برای مخاطبین مکتوب کنند. در نظر داشته باشید که انتخاب هر کدام از این قالب‌ها نباید خارج از چارچوبی که برای نوشتن یک رزومه ساده ترسیم شده است، فراتر رود.

در یک رزومه ساده به چه نکاتی اشاره کنیم؟

هنگام تدوین یک رزومه ساده باید اطلاعات خود را بطور دقیق بیان کنید. برخی از این اطلاعات عبارتند از:
  • مشخصات فردی
  • اطلاعات تماس
  • تجربیات کاری
  • مهارت‌های سخت و نرم
  • تحصیلات
  • دستاوردها و جوایز مرتبط

نکات مهم در نوشتن یک رزومه ساده

برای برخی از افراد نوشتن رزومه ساده می‌تواند یک کار پیچیده باشد و گاها باعث استرس و اضطراب افراد هم خواهد شد. احساس نگرانی در شرایطی که پیش از نوشتن رزومه در سازمانی فعالیت داشته‌اید اما نیاز به وجود رزومه را احساس نکرده‌اید یا به تازگی تصمیم به حضور حرفه‌ای در دنیای کسب و کارها را گرفته‌اید، طبیعی است. اما ما در ادامه به مهم‌ترین نکات که باید برای نوشتن یک رزومه تاثیرگذار رعایت کنید خواهیم پرداخت. امیدواریم با رعایت این نکات توانایی‌های شما، مورد توجه صاحبان مشاغل قرار گیرد.

نوع رزومه خود را انتخاب کنید

پیش از شروع برای نوشتن رزومه تعیین کنید که استفاده از چه نوع قالبی برای برجسته کردن توانایی و مهارت‌های شما کاربردی‌تر خواهد بود. به عنوان مثال رزومه شخصی که به تازگی مشغول بکار شده است با شخصی که سال‌های زیادی در بازار کار حضور دارد متفاوت است. بسیاری از افراد از سابقه شغلی‌شان به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد تمایز استفاده می‌کنند. همچنین در این بین افرادی که دوست دارند به فعالیت حرفه ای بپردازند، می‌توانند از پتانسیل‌های خود به عنوان وجه تمایز نسبت به رقبا استفاده کنند.

فقط اطلاعات مرتبط درج کنید

اطلاعاتی که در رزومه خود درج می‌کنید باید تا حد ممکن با ویژگی‌های موقعیت شغلی دلخواه‌تان منطبق باشد. خبرگان این حوزه پیشنهاد کرده‌اند که پیش از ارسال هر رزومه تلاش کنید اطلاعات خود را با توجه به موقعیت شغلی ویرایش کنید. این کار باعث می‌شود که در قدم اول خود را مطابق با نیازمندی‌های کارفرما، معرفی کنید. در قسمت دستاوردها توصیه شده است، نکاتی را ذکر کنید که بطور خاص و مستقیم با حرفه شما ارتباط دارد. برای نمونه بیان جوایز و دستاوردهای ورزشی شما برای موقعیت شغلی برنامه نویس نه تنها تاثیر خوبی ندارد بلکه می‌تواند باعث حذف شما در قدم اول رقابت مصاحبه نیز شود

تا حد ممکن رزومه را کوتاه نگه دارید

در صورت ممکن رزومه خود را تنها در یک صفحه تدوین و طراحی کنید. این نکته باعث می‌شود که مدیران و مسولین استخدام در مراحل ابتدایی رزومه شما را به راحتی اسکن کنند و اطلاعات مورد نیازشان را به راحتی از رزومه بخوانند. نوشتن یک رزومه ساده در یک صفحه این پیش زمینه را ایجاد می‌کند که شما کلیه موارد حائز اهمیت را در آن ذکر کرده‌اید. رعایت همه این موارد احتمالا باعث می‌شود که رزومه شما این شانس را داشته باشد که با دقت بیشتری مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

به حفظ و رعایت سادگی پایبند باشید

ممکن است بخواهید برای ایجاد تمایز خودتان نسبت به دیگران دست به استفاده از خلاقیت ببرید. در نظر داشته باشید که رزومه جای ارائه و نمایش خلاقیت شما نیست چرا که استفاده از تیترها، نمادها یا مطالب خارج از عرف می‌تواند باعث رد شدن شما در فرآیند انتخاب رزومه شود. شرکت ها و سازمان‌ها به شدت طرفدار سادگی در رزومه هستند. مصاحبه کنندگان دوست دارند رزومه ای دور از شلوغی‌های کاذب و مطالبی زائد را مطالعه کنند. برای افزایش خوانایی رزومه می‌توانید از فضای سفید بعد از هر بخش کمک بگیرید. همچنین استفاده از نقطه ( بولت پوینت) هم در افزایش خوانایی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

رزومه خود را به دقت تصحیح کنید

دقت کنید که برخی از صاحبان کسب و کارها نسبت به وجود ایرادات نگارشی و املایی در رزومه بسیار حساس هستند. برای جلوگیری از این مورد باید بارها و بارها رزومه خود را مورد بازنگری قرار دهید و نسبت به تک تک کلمات استفاده شده در رزومه، دقت بیشتری به خرج دهید. در آخر می‌توانید از شخص دیگری درخواست کنید تا رزومه شما را مطالعه کند و ایراداتی که شاید از چشم شما دور مانده است را بیان کند.

از کلمات مرتبط حوزه شغلی تخصصی‌تان استفاده کنید

هر حرفه‌ای بطور خاص دارای مجموعه‌ای از لغات، اصطلاحات و دیگر مواردی است که کار و آن صنعت را توصیف می‌کند. گاهی کارفرمایان با هدف بررسی و یافتن این کلمات کلیدی رزومه‌ها را بررسی و اقدام به رتبه‌بندی آن‌ها می‌کنند. برای عبور از مرحله بهتر است رزومه خود را با استفاده مهم‌ترین کلمات کلیدی بهینه کنید. با بررسی توضیحات موجود موقعیت شغلی به راحتی می‌توانید از نیازمندی‌ها و اصطلاحاتی که در آن حوزه رایج است مطلع شوید. سعی کنید مهارت‌ها و کلمات کلیدی مهم را حتما در رزومه خود یادداشت کنید.

از رنگ‌های خنثی استفاده کنید

اگر دوست دارید که رزومه رنگی داشته باشید حتما برای انتخاب رنگ وقت بیشتری را اختصاص دهید. بطور کلی سعی کنید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر دوست دارید قسمت هایی از رزومه بیشتر در معرض دید قرار بگیرد می‌توانید از رنگ خاکستری یا آبی استفاده کنید.

رزومه ساده برای افرادی که تازه فارغ التحصیل شده‌اند

جمعیت افراد شاغل بطور روزانه درحال افزایش است. زیرا دانشجویان بیشتری از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده و به دنبال یافتن شغل دلخواه هستند. فارغ التحصیلان هم ملزم هستند تا با استفاده از رزومه‎‌‌ای ساده برای متقاعد کردن سازمان‌ها اقدام کنند. این افراد باید با تکیه بر دانش و اصطلاحات علمی مناسب و دستاوردهای مهم خودشان یا تجربه کارآموزی در گذشته، باعث تاثیرگذاری در ذهن استخدام‌کنندگان شوند. این مورد را هم در نظر داشته باشید که تعداد زیادی از افراد از لحاظ آموزش در شرایط یکسانی با شما قرار دارند. یکی از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب افراد تازه فارغ التحصیل مهم است، نحوه حضور و فعالیت در رسانه‌های اجتماعی است. فعالیت در رسانه‌های اجتماعی به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا بطور دقیق‌تری کارجو را مورد بررسی قرار دهد. برای تحقق این مورد کارجویان می‌توانند در قسمت اطلاعات تماس رزومه، لینک مربوط به شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین را قرار دهند. این کار باعث می‌شود که کارفرمایان نسبت به فعالیت‌های خارج از دانشگاه و حتی علایق شخصی افراد اطلاعات کافی داشته باشند. به یاد داشته باشید اینکه طبق سلیقه و برداشت شما چه رزومه‌ای مناسب می‌دانید یا کدام رزومه را برنده تلقی می‌کنید، در فرآیند مصاحبه اهمیت چندانی ندارد. بلکه هدف از تدوین رزومه این است که به شرکت‌ها اعلام کنید چه توانایی‌هایی دارید و چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید. دستاوردها و مهارت‌ها نسبت به فونت‌ها و رنگ‌ها، همیشه از اولویت بالاتری برخوردار هستند. چرا باید از رزومه ساده استفاده کنیم؟ یک رزومه ساده به دلایل زیادی مفید خواهد بود. مهم‌ترین دلیل سرعت بررسی رزومه‌ها توسط مسئولین استخدام سازمان‌هاست. چرا که به راحتی می‌توانند اطلاعات افراد را در کوتاه‌ترین زمان ممکن با موقعیت شغلی موجود مطابقت دهند. رزومه ساده شامل چه اطلاعاتی است؟ در ابتدا یک رزومه ساده باید شامل اطلاعاتی نظیر تجربه کاری، تحصیلات و مدارک دریافتی مرتبط و همچنین هر گونه دستاورد برجسته و مهارت‌های موثر، که می‌تواند برای یک درخواست شغلی مفید باشد را در خود جای دهد.

مراحل ساخت رزومه با رزومه ساز آنلاین دانشکار

پس از اینکه در همین صفحه روی دکمه ساخت رزومه کلیک کردید، از شما خواسته می‌شود که اگر حساب کاربری در سایت دانشکار ندارید ثبت‌نام کنید و یا اگر دارید وارد حساب خود شوید. در صورتی که در سایت دانشکار حساب کاربری نداشته باشید قبل از ورود به رزومه ساز از شما خواسته می‌شود که مشخصات عمومی خود را تکمیل کنید. مواردی مثل نام، نام خانوادگی، سال تولد، جنسیت، آخرین مدرک تحصیلی و علاقه‌مندی شغلی حالا شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که سه گزینه در اختیار شما قرار داده شده است. رزومه ساز دانشکار، بارگذاری رزومه شخصی و بارگذاری رزومه ویدیویی که شما می‌توانید انتخاب کنید یک یا چند تا از این رزومه‌ها توسط کارفرما قابل نمایش باشد. حالا می‌خواهیم گام به گام با هم دیگر مراحل استفاده از رزومه ساز دانشکار بررسی کنیم:
1-
تکمیل اطلاعات اولیه
در اولین اقدام رزومه ساز از شما می‌خواهد یک سری اطلاعات تکمیلی در مورد مشخصات اولیه خود بنویسید مثل آدرس حدودی محل سکونت، وضعیت خدمت سربازی و وضعیت شغلی فعلی
2-
سوابق تحصیلی
از شما خواسته می‌شود که اطلاعات کلیه مقاطع تحصیلی، از دیپلم تا آخرین مقطع خود را تکمیل کنید و برای هر کدام مشخص کنید که در چه دانشگاه و رشته‌ و مقطعی، در چه بازه زمانی مدرک خود را اخذ کرده‌اید یا این که در حال تحصیل هستید.
3-
اطلاعات پژوهشی
سومین بخش رزومه ساز مربوط به اطلاعات پژوهشی شما می‌شود. شما باید هر یک از سوابق پژوهشی شامل عناوین پروژه‌های پایانی و یا حتی درسی در مقاطع مختلف تحصیلی را به اختصار توضیح دهید.
4-
دوره‌های آموزشی
رزومه ساز از شما می‌خواهد که دوره‌های تخصصی و عمومی که تا کنون گذرانده‌اید را بیان کنید.
5-
افتخارات
افتخارات علمی، قرآنی، ورزشی و... که کسب کرده‌اید را بیان کنید تا رزومه ساز به رزومه شما اضافه کند.
6-
سوابق کاری و کارآموزی
از شما خواسته می‌شود که سوابق کاری و کارآموزی (شامل کارآموزی رسمی یا هر تجربه فنی مانند شاگردی مکانیکی یا کشاورزی) را عنوان کنید.
7-
فعالیت‌های اجتماعی
سوابق حضور خود را در فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی و دانشگاهی بیان کنید. شاید فکر کنید چه نیازی است که همچین اطلاعاتی را رزومه ساز برای درج در رزومه از شما بخواهد اما باید بدانید که فعالیت در انجمن‌ها و گروه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شما فردی دغدغه‌مند هستید و قطعا یک شغل را هم زمانی انتخاب می‌کنید که هم راستا با دغدغه‌های شما باشد و خب چنین فردی در کارش موفق‌تر خواهد بود.
8-
مهارت‌های نرم‌افزاری و زبان‌های خارجی
از شما خواسته می‌شود که مهارت‌های خود را به همراه میزان تسلط وارد کنید تا رزومه ساز به رزومه شما اضافه کند. همچنین مشخص می‌کنید که به چه زبان‌هایی تا چه حدی تسلط دارید؟
9-
اهداف 5 ساله
در هدف‌بندی ۵ سال آینده‌ خود چه جایگاه شغلی برای خود متصور هستید؟ باید به این سوال پاسخ دهید. جواب این سوال می‌تواند به کارفرما دید بدهد که شما چند سال می‌توانید در شرکت‌شان فعالیت کنید.
10-
شبکه‌های اجتماعی
آدرس شبکه‌های اجتماعی خود از جمله اینستاگرام، تلگرام، توییتر خصوص لینکدین خود را هم وارد کنید. شاید مهم‌ترین شبکه اجتماعی که مرتبط با فضای استخدام و جذب نیروی انسانی است شبکه اجتماعی تخصصی شغلی لینکدین باشد که داشتن پروفایل کامل می‌تواند به شما در انتخاب بین افراد مختلف کمک کند.
اکنون می‎توانید با ورود به حساب دانشکاری خود تمام این مراحل را در کمتر از 10 دقیقه طی کنید و یک رزومه استاندارد و کامل برای خودتان داشته باشید.
مشاهده بیشتر

دانشکار را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

لوگو ساماندهی دانشکار-SAMANDEHI
لوگو نماد اعتماد دانشکار-ENAMAD
دارای مجوز رسمی کاریابی الکترونیکی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی
دانشکار توسط سرویس‌های ابری هم‌روش پشتیبانی می‌شود.
© ۱۴۰۳ تمام حقوق و محتویات این سایت متعلق به شرکت میزان بنیان
دانشکار
می‌باشد.