تست‌ IQ

تست هوش تصویری ریون

IQ

تعداد افرادی که تست‌ را انجام داده‌اند.

درباره تست IQ

ریون از شناخته شده‌ترین انواع تست IQ است که آن را تست هوش تصویری هم می‌نامند.
در واقع هوش یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و نمی‌توان آن را احساس یا مشاهده کرد.

در تعریف هوش به سه جنبه توجه می‌کنند:

توانایی و استعداد کافی برای یادگیری

توانایی و استعداد کافی برای یادگیری

بهره‌برداری از تجربیات گذشته همراه با به کار بردن استدلال صحیح و پیدا کردن راه‌حل منطقی

بهره‌برداری از تجربیات گذشته همراه با به کار بردن استدلال صحیح و پیدا کردن راه‌حل منطقی

سازگاری و هماهنگی با محیط پیرامونی

سازگاری و هماهنگی با محیط پیرامونی

طبق نظر کارشناسان، هوش دارای 9 نوع مختلف است. هوش طبیعی، هوش موسیقایی، هوش تصویری، هوش کلامی، هوش درون فردی، هوش بین فردی، هوش تحرکات بدنی، هوش منطقی و هوش وجودی. در این کلیپ به معرفی این 9 نوع مختلف هوش می‌پردازیم.

تست هوش ریون (RPM) نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط جی.سی.ریون به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد شناختی غیرکلامی افراد طراحی شده است.
تست ریون از بین مجموعه تست‌های معتبری مانند وکسلر و استنفورد، به دلیل هماهنگی درونی سوالات تست، از اعتبار بالایی برخوردار است که با استفاده از هنجارسنجی‌های لازم، تجزیه و تحلیل آماری سوالات و محاسبات ضریب هوشی، طراحی شده است.
افراد بر اساس امتیاز یا بهره هوشی IQ که با انجام تست هوش تصویری ریون کسب می‌کنند، در 7 طبقه تقسیم‌بندی می‌شوند، که شامل: نابغه، برهوش، باهوش، متوسط، متوسط ضعیف، مرزی، عقب مانده با مرزی ضعیف هستند.
در ارزیابی این تست زمان پاسخگویی به سوالات و سن فرد با ضرایبی در نظر گرفته می‌شوند. نکته قابل توجه تست ریون این است که حتی با وجود رابطه مستقیم هوش با فرهنگ، این تست فارغ از فرهنگ، مذهب و قومیت به ارزیابی بهره هوشی افراد می‌پردازد و از این حیث نسبت به دیگر تست‌ها، برتری دارد.
این تست برای ارزیابی مهارت‌های مشاهده، حل مسئله و توانایی یادگیری عمومی استفاده می‌شود. یک واقعیت جالب در مورد این تست این است که در سال 1942، سربازان انگلیسی این تست را انجام دادند و امروزه توسط نظامیان کل جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انجمن بین‌المللی تحقیق فلسفی (ISPE) و همچنین انجمن بین‌المللی ضریب هوشی (IHIS) عنوان کرده‌اند که تست ریون از اعتبار لازم برای استفاده عموم برخوردار است

IQ چیست؟

بسیاری از افراد روزانه بارها و بارها از واژه IQ استفاده می‌کنند بدون آن که معنای دقیق این واژه را بدانند. IQ در واقع کوتاه شده عبارت Intelligence Quantity به معنای بهره هوشی است. تست IQ نیز، تستی است که توسط روانشناسان برای محاسبه بهره هوشی طراحی شده است.
در این تست از دو فاکتور سن عقلی و سن تقویمی افراد استفاده می‌شود. به این صورت که بهره هوشی برابر است با سن عقلی تقسیم بر سن تقویمی ضرب در 100. اگر بخواهیم این موضوع را ساده‌تر بیان کنیم، این گونه می‌توان گفت که اگر توانایی و سن ذهنی یک فرد برابر با سن تقویمی او یکی باشد، بهره هوشی او برابر با 100 خواهد بود.
البته به علت خطاهای احتمالی آزمون‌های هوش، مقداری پایین تر از این عدد نیز به عنوان هوش متوسط در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی نمره 90 تا 109 را به عنوان هوش متوسط در نظر می‌گیرند.
نکته حائز اهمیت در رابطه با تست IQ این است که این آزمون‌ها نمی‌توانند همه هوش‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند. آزمون‌های هوشی وجود دارند که هم‌زمان چند جنبه هوشی را بررسی می‌کنند، اما آزمونی که بتواند تمامی هوش‌ها را پوشش دهد وجود ندارد. از این رو اگر نمره شما در یک آزمون پایین شد، نباید به خود برچسب کند ذهن بودن بزنید.
در روانشناسی امروزی، انواع مختلف هوش‌ها مطرح هستند. به عنوان مثال، هوش هیجانی، هوش اجتماعی، هوش اخلاقی و غیره. برای ارزیابی هر یک سعی شده است آزمون‌های استانداردی طراحی شوند. اما باید بدانید که آزمون‌ها نمی‌توانند به صورت دقیق هوش یک فرد را بررسی کنند.

IQ چیست

انواع تست IQ

تست‌های IQ ابزاری هستند برای سنجش توانایی هوش و افراد را بر اساس استانداردهای خاص خود، تقسیم بندی می‌کنند. با توجه به این که هر تست هوش از یک نظریه استفاده می‌کند و هدف خاصی را دنبال می‌کند، بنابراین تست‌های آی کیو نیز انواع مختلفی دارند و با یک دیگر فرق می‌کنند.
در ادامه، تعدادی از مشهورترین آزمون‌های هوشی و آی کیو را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

 • تست هوش ریون

  یکی دیگر از مشهورترین انواع تست‌های آی کیو، تست هوش ریون است. در تست هوش ریون توانایی استدلال و حل مسئله افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد و یکی از تست‌های معتبر در این حوزه است. همین الان می‌توانید با کلیک روی دکمه شروع تست در ابتدای همین صفحه رایگان این تست را انجام دهید.

 • تست هوش وکسلر

  این تست هوشی توسط دکتر دیوید وکسلر رئیس بخش روان پزشکی یکی از بیمارستان‌های نیویورک طراحی شده است. این آزمون برای اندازه گیری بهره هوشی کودکان مناسب است.
  در این آزمون سعی می‌شود نقاط ضعف و نقاط قوت دانش آموزان در زمینه توانایی‌های ذهنی با کودکان هم سن و سال خود ارزیابی شود.

 • تست هوش استنفورد بینه

  تست IQ استنفورد بینه، برای نخستین بار در اوایل قرن بیستم توسط روانشناس مطرح و مشهور فرانسوی، آلفرد بینه، طراحی شد و به اجرا رسید. این آزمون، توانایی ذهنی افراد را در پنج حوزه ارزیابی می‌کند. آزمون استنفورد بینه 10 تست دارد.
  آن چه امروز به عنوان IQ و بهره هوشی می‌شناسیم نیز بر گرفته شده از همین تست است.

 • تست هوش آدمک یا تست هوش گودیناف

  این تست هوش اولین بار توسط خانم فلورانس گودیناف در سال 1920 میلادی و بر روی چهار هزار کودک اجرا شد. این تست از جمله تست‌های هوشی معتبر و راحت است. افراد بی سواد و کودکان می‌توانند از این تست استفاده کنند.

 • تست هوش کتل

  تست هوش کتل یکی دیگر از انواع تست IQ است که نسبت به سایر گزینه‌ها سخت‌تر است و استاندارد بالاتری دارد. این تست برای محاسبه سنجش هوش غیرکلامی کاربرد دارد.

 • تست هوش چند گانه گاردنر

  گاردنر از جمله افرادی بود که به نظریه تک بعدی بودن هوش معترض بود و اعتقاد داشت که جنبه‌های مختلفی از هوش وجود دارند. از این رو آزمون هوش گاردنر سعی دارد هوش افراد را در جنبه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار دهد. تست هوش گاردنر از جمله جامع‌ترین آزمون‌های IQ است.

انواع تست IQ

آیا IQ افراد قابل افزایش است؟

مدت‌ها چنین فرض می‌شد که بهره هوشی افراد یک مقدار ثابت است و با گذر زمان قابل تغییر نیست اما اکنون مشخص است که IQ می‌تواند تغییر کند. راه‌های زیادی برای افزایش بهره هوشی وجود دارد که آن‌ها را راه‌های تقویت هوش می‌نامند.
حال چطور می‌توانیم میزان بهره هوشی خود را افزایش دهیم و در تست IQ نمره بالاتری اخذ کنید؟
با استفاده از روش‌ها و ابزارهای تایید شده‌ای همچون روش‌های تقویت حافظه، تقویت مهارت حل مسئله و غیره می‌توانید به رشد بهره هوشی خود کمک کنید.
رشد توانایی ذهنی برای افراد بسیار مفید است و سبب می‌شود افراد بتوانند در زندگی خود عملکرد بهتری داشته باشند و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.
در ادامه روش‌های ساده‌ای را برای افزایش بهره هوشی بیان خواهیم کرد.

آیا IQ قابل افزایش است

کارهای روتین را به سبک دیگری انجام دهید

سعی کنید با تغییر فرایند انجام کارهای روتین، مغز خود را به چالش بکشید. با این کار ذهن خود را وارد مسیر جدیدی می‌کنید و در مغز مسیرهای عصبی جدید ایجاد می‌شود. نیاز نیست کارهای پیچیده‌ای را لزوما انجام دهید. به عنوان مثال اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ خود مسواک بزنید. سعی کنید زبان جدیدی یاد بگیرید و غیره.

تمرین‌های هوازی

انجام ورزش‌های سبک روزانه، تمرینات بسیار موثری هم برای سلامتی شما و هم برای بهبود عملکرد مغز شما هستند. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که ورزش سبک روزانه می‌تواند علاوه بر تقویت سیستم بدنی شما، سبب ترشح اندورفین نیز در مغز شود. ترشح این ماده کمک می‌کند مغز شما فعال‌تر شود.

خواب مناسب داشته باشید

بدن و مغز به زمانی برای استراحت در طول شبانه روز احتیاج دارند. بنابراین حتما تلاش کنید که ساعات خواب خود را کنترل کنید و از کم خوابی بپرهیزید.
هر شخصی ممکن است در زمان مشخصی کارایی بیشتری داشته باشد. برخی از افراد صبح زود بازدهی خوبی دارند و در حالی که فرد دیگری ممکن است در ساعات انتهای شب عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین ساعات خواب نیز به فاکتورهای مختلفی از جمله سن شما بستگی دارد. با در نظر گرفتن تمامی ویژگی‌های بدنی خود، سعی کنید به اندازه کافی در طول روز بخوابید.

مطالعه کردن

مطالعه کردن یکی از عواملی است که می‌تواند سبب موفقیت شما در تست IQ شود و بهره هوشی شما را افزایش دهد. سعی کنید در زمینه‌های مختلف و جدید مطالعه داشته باشید و اطلاعات خود را افزایش دهید.
مطالعه کردن مزایای بی‌شماری دارد. مطالعه سبب می‌شود که درک شما از دنیای پیرامون افزایش یابد. سبب بهبود قوه ادراک شما می‌شود. همچنین دایره لغات و قدرت تجسم شما را نیز افزایش خواهد داد.

انجام بازی های فکری

برای تقویت مغز و حافظه، انجام بازی‌های فکری گزینه بسیاری جذابی است. می‌توانید در طول روز، زمان مشخصی را برای این کار اختصاص دهید. حتی می‌توانید از بازی‌های فکری بر روی تلفن همراه خود نیز استفاده کنید.
به هنگام انجام بازی‌های فکری، باید دائما مسائل مختلف را در نظر بگیریم و به آن‌ها فکر کنیم. بایستی به موضوعاتی همچون رفتار رقبا، شرایطی که در آن قرار داریم، تصمیماتی که باید اخذ کنیم و بسیاری از چالش‌های دیگر به صورت مداوم فکر کنید.

انجام مداوم تست IQ

مانند دیگر امتحانات، انجام چند باره آزمون‌های آی کیو نیز سبب می‌شوند که عملکرد شما در این آزمون‌ها بهبود یابند و شما می‌توانید نمره تست IQ خود را از این طریق افزایش دهید.
معمولا آزمون‌های IQ ساختار مشخصی دارند و شما می‌توانید با تمرین و تکرار چند باره آزمون‌ها، دائما ذهن خود را تمرین دهید و بهره هوشی خود را تقویت کنید.

انجام بازی‌های فکری

آیا نیاز است کودکان در تست های هوش شرکت کنند؟

پاسخ به این سوال مهم بیشتر به این موضوع بستگی دارد که والدین به دنبال چه استفاده‌ای از نتایج تست‌های هوش هستند. به طور کلی دانستن اطلاعاتی در رابطه با هوش کودکان مانند دانستن اطلاعات راجب سلامتی و دیگر توانایی کودکان، مهم هستند.
چرا که اگر بدانیم بهره هوشی کودک چه مقداری است می‌توانیم متناسب با آن سطح، شیوه آموزشی مناسبی انتخاب کنیم.
کودکان با بهره هوشی بسیار بالا و کودکان با بهره هوشی پایین نیاز به برنامه آموزشی مخصوص به خود هستند. در صورتی که کودکان با بهره هوشی متوسط می‌توانند از برنامه‌های عادی آموزشی مدرسه استفاده کنند.
در صورتی که کودک در خانواده‌ای به دنیا آمده است که مشکلات و اختلالات یادگیری در آن‌ها سابقه داشته است، انجام تست‌های هوش برای کودکان ضروری است. چرا که نیاز است اگر مشکلی وجود داشته باشد، هر چه زودتر بتوان برای بهبود شرایط و انجام کارهای درمانی اقدام کرد.
همچنین برخی از کودکان بسیار باهوش نیز به نوعی کم کار هستند و در انجام برخی از کارهای ساده مشکل دارند. به طوری که مربیان یا والدین تصور می‌کنند این کودکان بهره هوشی پایینی دارند. در صورتی که کاملا عکس این موضوع صادق است و این دست از کودکان به دلیل بهره هوشی بالا قادر به انجام این کارها نیستند.
دانستن بهره هوشی کودکان می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد که انتخاب شیوه آموزشی یکی از آن‌ها است. اما ممکن است معایبی نیز به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است والدینی که فرزند باهوشی دارند با خیال این که هوش فرزندانشان بسیار بالا است، از کودکان توقع بی جا داشته باشند و کودک را در شرایط بسیار سختی قرار دهند.
پیشنهاد می‌شود برای انجام تست IQ کودکان و همچنین تفسیر نتایج آن، حتما به مشاور و متخصص مراجعه کنید.

آیا نیاز است کودکان در تست های هوش شرکت کنند

آیا نیاز است کودک میزان بهره هوشی خود را بداند؟

بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که هیچ نیازی نیست کودکان در مورد بهره هوشی خود اطلاع داشته باشند، حداقل تا زمانی که درک صحیحی از معنا و مفهوم آن پیدا کنند. بهتر است به جای آن که به کودک یک عدد بگویید، سعی کنیم مفاهیم کلی را به او توضیح دهید و کمک کنید تا بهترین روش یادگیری را انتخاب کند.
اغلب کودکانی که بهره هوشی بالایی دارند با تصور این موضوع که آن‌ها تیز هوش هستند، برای انجام کارها از خود تلاشی نشان نمی‌دهند و به همین دلیل دچار افت می‌شوند. در طرف مقابل نیز کودکانی که بهره هوشی پایینی دارند تصور می‌کنند تلاش آن‌ها بی‌ثمر خواهد بود در صورتی که چنین نیست و قطعا با تلاش و تمرین می‌توانند به موفقیت برسند.

سخن آخر

تست آی کیو در واقع آزمون‌های روانشناسی هستند که برای اندازه‌گیری و ارزیابی عملکردهای ذهنی مانند منطق، قضاوت و درک طراحی شده‌اند. انجام آزمون IQ معتبر یکی از بهترین راه‌ها برای سنجش میزان بهره هوشی هر شخص است. با اطلاع از بهره هوشی خود و مشاوره با یک متخصص می‌توانید راحت‌تر زمینه‌های مورد علاقه خود را بیابید و به نوعی استعداد خود را کشف کنید.
البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر فرد در زمینه‌های مختلف، بهره‌های هوشی متفاوتی دارد. از همین رو فردی که در یک زمینه، نمره پایینی را از آزمون‌ها کسب می‌کند، بدین معنا نیست که فرد کند ذهن یا فرد ناتوانی است. بلکه استعداد و هوش این فرد در زمینه دیگری است که می‌تواند آن را بیابد.
به طور کلی هدف از برگزاری تست IQ و دیگر تست‌های هوشی این است که افراد بتوانند از عملکرد ذهن خود شناخت داشته باشند. تست‌های هوش زیادی در دنیا طراحی شده است که همه آن‌ها یک توانایی خاص را ارزیابی نمی‌کنند و هر یک برای مقاصد خاصی طراحی شده‌اند. اگر چه این تست‌ها نقاط مشترکی دارند اما تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد.
بنابراین اگر در چندین تست هوش شرکت کردید، احتمالا نمره شما در هر آزمون متفاوت خواهد شد و این موضوع کاملا طبیعی است. نباید توقع داشته باشید نتیجه تستی که یک عامل خاص را ارزیابی می‌کند با نتایج دیگر تست‌ها یکی باشد.
اگر تصمیم دارید در تست آی کیو شرکت کنید، حتما مطمئن شوید که آزمون معتبری را انتخاب کرده‌اید و این آزمون بایستی دارای اعتبار و ارزش باشد. بهتر است برای تفسیر نتایج آزمون هوش خود نیز از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید و از او بخواهید در تفسیر نتایج به شما کمک کند.

برای مشاهده جدید‌ترین فرصت‌های شغلی ثبت شده در سایت دانشکار کلیک کنید.
icon
icon

سوالات متداول

photo

نظرات کارجویان

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید.
53 نظر نوشته شده است
همایون

همایون

1401/08/22

۱۲ دقیقه زمان برد ۵۰ تا درست ۱۰ تا غلط ۱۳۱ ممتاز و نابغه

وحید

وحید

1401/08/10

برهوش شدم فقط یکی خیلی زیاد اذیت کرد

آرش

آرش

1401/06/26

من 129 شدم

حدیث

حدیث

1401/05/22

من اخری ها رو بدون فکر زدم حوصله ام سر رفت متوسط

H

H

1401/02/03

مال من۱۳۴یا۱۳۶بود

علی

علی

1400/12/25

سلام من امتیازم 112 شد و باهوش

پوریا

پوریا

1400/12/03

من 106 متوسط. دوستان موفق باشین

2
بهار

بهار

1400/11/25

متوسط😇

1
حمیدرضا

حمیدرضا

1400/11/11

منه باهوش کوچیکتونم. شماها همتون نابغه این من نمیدونم اینا که دارن اسنپ کار میکنن پس کیان؟!:)))))

1
محدثه

محدثه

1400/10/20

136....توی 11دقیقه و 34 ثانیه هر 60 تا درست زدم :)

4
نمایش پاسخ‌ها
لوگو ساماندهی دانشکار-SAMANDEHI
لوگو نماد اعتماد دانشکار-ENAMAD

دارای مجوز رسمی کاریابی الکترونیکی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی

دانشکار توسط سرورهای اختصاصی هم‌روش پشتیبانی می‌شود.

© ۱۴۰۱ تمام حقوق و محتویات این سایت متعلق به شرکت میزان بنیان
دانشکار
است.