تست‌ IQ

تست هوش تصویری ریون

IQ

تعداد افرادی که تست‌ را انجام داده‌اند.

درباره تست
ریون از شناخته شده‌ترین تست‌های ارزیابی میزان بهره هوشی است که آن را تست هوش تصویری هم می‌نامند.
در واقع هوش یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و نمی‌توان آن را احساس یا مشاهده کرد.

در تعریف هوش به سه جنبه توجه می‌کنند:

توانایی و استعداد کافی برای یادگیری

توانایی و استعداد کافی برای یادگیری

بهره‌برداری از تجربیات گذشته همراه با به کار بردن استدلال صحیح و پیدا کردن راه‌حل منطقی

بهره‌برداری از تجربیات گذشته همراه با به کار بردن استدلال صحیح و پیدا کردن راه‌حل منطقی

سازگاری و هماهنگی با محیط پیرامونی

سازگاری و هماهنگی با محیط پیرامونی

طبق نظر کارشناسان، هوش دارای 9 نوع مختلف است. هوش طبیعی، هوش موسیقیایی، هوش تصویری، هوش کلامی، هوش درون فردی، هوش بین فردی، هوش تحرکات بدنی، هوش منطقی و هوش وجودی. در این کلیپ به معرفی این 9 نوع مختلف هوش می‌پردازیم.

تست هوش ریون (RPM) نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط جی.سی.ریون به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد شناختی غیرکلامی افراد طراحی شده است.
تست ریون از بین مجموعه تست‌های معتبری مانند وکسلر و استنفورد، به دلیل هماهنگی درونی سوالات تست، از اعتبار بالایی برخوردار است که با استفاده از هنجارسنجی‌های لازم، تجزیه و تحلیل آماری سوالات و محاسبات ضریب هوشی، طراحی شده است.
افراد بر اساس امتیاز یا بهره هوشی IQ که با انجام تست هوش تصویری ریون کسب می‌کنند، در 7 طبقه تقسیم‌بندی می‌شوند، که شامل: نابغه، برهوش، باهوش، متوسط، متوسط ضعیف، مرزی، عقب مانده با مرزی ضعیف هستند.
در ارزیابی این تست زمان پاسخگویی به سوالات و سن فرد با ضرایبی در نظر گرفته می‌شوند. نکته قابل توجه تست ریون این است که حتی با وجود رابطه مستقیم هوش با فرهنگ، این تست فارغ از فرهنگ، مذهب و قومیت به ارزیابی بهره هوشی افراد می‌پردازد و از این حیث نسبت به دیگر تست‌ها، برتری دارد.
این تست برای ارزیابی مهارت‌های مشاهده، حل مسئله و توانایی یادگیری عمومی استفاده می‌شود. یک واقعیت جالب در مورد این تست این است که در سال 1942، سربازان انگلیسی این تست را انجام دادند و امروزه توسط نظامیان کل جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انجمن بین‌المللی تحقیق فلسفی (ISPE) و همچنین انجمن بین‌المللی ضریب هوشی (IHIS) عنوان کرده‌اند که تست ریون از اعتبار لازم برای استفاده عموم برخوردار است
برای مشاهده جدید‌ترین فرصت‌های شغلی ثبت شده در سایت دانشکار کلیک کنید.
iconicon

نظرات کارجویان

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شود.