بوت کمپ چیست؟

فارغ‌التحصیلان دانشگاه برای ورود به بازار کار انتخاب‌های متفاوتی می‌توانند داشته باشند. یکی از بهترین روش‌ها شرکت در بوت کمپ است. بنابراین آشنایی با آن برای این دسته از افراد و البته کسانی که قصد تغییر شغل دارند بسیار مفید خواهد بود. در این مقاله سوالات متداول مربوط به این چنین رویدادها را پاسخ داده‌ایم.
بوت کمپ چیست؟
🕔 ۷ دقیقه
۴٫۳
(۲۵)

در این مقاله تلاش کردیم که به صورت کامل و جامع درباره بوت کمپ از تعریف گرفته تا انواع و نمونه‌هایی از آن صحبت کنیم.

بوت کمپ چیست؟

بوت کمپ در واقع یک دوره آموزشی فشرده و هدفمند، برای پرورش افراد با استعداد و علاقه‌مند است. این دوره که در رشته‌ها و حوزه‌های تخصصی مختلف برگزار می‌شود، ویژه بازار کار طراحی می‌شود. بنابراین این چنین رویدادها یک فرصت استثنایی و تکرارنشدنی برای دانشجویانی است که هیچ سابقه کاری مرتبطی با رشته خود ندارند و می‌خواهند یک ورود حرفه‌ای و هوشمندانه به دنیای سازمان‌ها و کسب و کار ها داشته باشند. بیشتر این دوره‌ها در زمینه برنامه‌نویسی، دیجیتال مارکتینگ و دیگر موقعیت‌های شغلی حوزه کامپیوتر برگزار می‌شود.

برای دیدن فرصت های شغلی کلیک کنید

بوت کمپ چه انواعی دارد؟

انواع بوت کمپ

 مهم‌ترین تقسیم‌بندی بوت کمپ بر اساس نهاد برگزارکننده است. گاهی اوقات یک شرکت، بوت کمپ را به منظور استخدام نیروی جدید برگزار می‌کند. نوع دیگر بوت کمپ هم توسط آکادمی‌ها و شرکت‌های خدماتی برگزار می‌شود که با دیگر شرکت‌ها و نهادها همکاری دارند. هم چنین علاوه بر بوت کمپ‌های مربوط به مهارت‌های شغلی، نوع دیگری نیز وجود دارد که در زمینه آمادگی جسمانی و مهارت‌های نظامی تشکیل می‌شود.

بوت کمپ با کارآموزی چه تفاوتی دارد؟

کارآموزی و بوت کمپ هر دو مزیت‌های خاص خود را دارند. کارآموز یک شرکت معمولا بخشی از کارهای یک شرکت را بر عهده می‌گیرد و در حین کار آموزش‌های لازم برای انجام هر چه بهتر وظیفه خود را می‌بیند. بنابراین ویژه کار در همان شرکت تعلیم می‌بیند و شاید اگر زمانی قصد ترک آن مجموعه را داشته باشد، موقعیت‌های شغلی کمی با توانایی‌های او سازگار باشد. این در حالی است که در بوت کمپ یک پروژه خاص و معین بصورت شخصی و یا گروهی در پایان دوره به نتیجه خواهد رسید. یعنی تمامی مراحل و پیچ و خم‌های آن پروژه با هم فکری و برنامه‌ریزی گروه و یا خود شخص پشت سرگذاشته می‌شود. این موضوع باعث می‌شود فرد توانایی حل مسئله را تجربه کند و بتواند در شرکت‌های بیشتری شانس استخدام داشته باشد.

در جواب این سوال که بوت کمپ بهتر است یا کارآموزی؟ پاسخی یکتا و مشخص وجود ندارد و بسته به شخصیت و علاقه فرد تصمیم‌گیری متفاوت خواهد بود. برای کسی که دوست دارد، تمام تمرکز و حواس خود را روی یک کار و مسئله بگذارد و علاقه‌مند به تغییر محل کار خود نیست، احتمالا کارآموزی مفیدتر باشد اما کسی که برایش ثبات در یک موقعیت شغلی و تمرکز روی یک فعالیت خاص سخت باشد، تجربه بوت کمپ می‌تواند فواید بیشتری داشته باشد. اگر ما شناخت کافی از شخصیت و توانایی‌های خود داشته باشیم، بدون شک می‌توانیم در بزنگاه‌ها انتخاب درستی بگیریم.

گاهی اوقات هم فردی می خواهد وارد یک زمینه شغلی جدید شود و هیچ گونه آشنایی با آن ندارد. به این افراد پیشنهاد می‌شود که ابتدا با گذارندن یک دوره بوتکمپ سطح دانش و اطلاعات خود را تا حد خوبی بالا ببرند و پس از آن برای یک دوره کارآموزی اقدام کنند تا بتوانند به جایگاه شغلی مناسب خود برسند. چرا که پذیرفته شدن در دوره کارآموزی نیازمند داشتن یک رزومه اولیه و البته پذیرش در مصاحبه خواهد بود.

آزمون‌های شخصیت‌شناسی را بیشتر بشناسیم

چگونه یک بوتکمپ مناسب را انتخاب کنیم؟

انتخاب بوت کمپ مناسب

راه‌های مختلفی برای تشخیص مناسب بودن یا نبودن هر رویداد و دوره‌ای وجود دارد. چند نمونه از آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

تحقیق در مورد نهاد برگزارکننده

با یک جستجوی ساده درباره فعالیت‌ها و سوابق آن‌ها می‌توانیم اطلاعات خوبی بدست بیاوریم و در نتیجه تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم. نظر دیگران در مورد آن نهاد نیز به شناخت بیشتر ما کمک خواهد کرد.

شناخت بیشتر نسبت به اساتید

تجربه تدریس و البته سابقه کاری اساتید یک مولفه بسیار مهم است که با سرچ در گوگل و یا پیدا کردن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر است. کسی که می‌خواهد تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارد، باید حودش نمونه کاری موفق درآن زمینه داشته باشد. دانشی که در کار مورد استفاده قرار گرفته باشد، ارزشمند است.

روزمه ساز

رویدادهای برگزار شده

خروجی واقعی این چنین رویدادها را باید در افراد شرکت کننده جستجو کرد. با استفاده از هشتگ‌های فضای مجازی و یا گشت و گذار در گوگل رسیدن به افراد کار سختی نیست.

پشتیبانی و خدمات پس از دوره

وقتی دوره به پایان می‌رسد تازه شروع مسیر است. دوره‌ها معمولا خدماتی مثل استخدام تضمینی یا پشتیبانی پس از دوره را برای شرکت‌کنندگان در نظر می‌گیرند که شما باید مطابق با نیاز خود بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

چطور برای بوت کمپ آماده شویم؟

بیشتر اوقات تعداد داوطلبان حضور در این دوره‌ها بیشتر از ظرفیتشان است. بنابراین برگزارکنندگان ناچار به انتخاب از طریق آزمون یا مصاحبه هستند. بنابراین لازم است که شما با روش‌های مختلف و رجوع به منابع، آشنایی اولیه‌ای با حوزه تخصصی مد نظرتان پیدا کنید. شناخت و یادگیری مفاهیم ابتدایی می‌تواند در فرآیند یادگیری اثربخش شما در طول دوره نیز بسیار مهم باشد.

مورد دیگری که باید برای آن وقت گذاشت رزومه شخصی است. شما باید یک رزومه متناسب با حوزه مربوط به بوتکمپ بسازید.

چگونه با نوشتن یک رزومه‌‌ حرفه‌ای، نظر کارفرمایان را به خود جلب کنیم؟

بوت کمپ های معروف دنیا چگونه برگزار می‌شوند؟

بوت کمپ در دنیا

در دنیا نیز بیشتر بوت کمپ‌ها در زمینه علوم و مهندسی کامپیوتر برگزار می‌شود که سه نمونه از آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱- آکادمی اسکای لب کدرز (Skylab Coders Academy)

این رویداد در حوزه برنامه‌نویسی و توسعه وب، برگزار می‌شود. این آکادمی که در شهر بارسلونا اسپانیا مستقر است، دو دوره تمام وقت ۱۱ هفته‌ای با ۴۴۰ ساعت آموزش و یا دوره پاره وقت ۱۳ هفته‌ای را به شرکت‌کنندگان پیشنهاد می‌دهد. چندین شرکت بزرگ و استارتاپ در حوزه تکنولوژی نیروهای مورد نیاز خود را از افرادی که این دوره را با موفقیت سپری کنند، جذب می‌کنند. بدنبال شیوع ویروس کرونا این شرکت به برگزاری بوت‌کمپ آنلاین روی آورد. البته اخیرا دوباره کلاس‌های خود را حضوری برگزار می‌کند، هر چند زیرساخت‌های لازم برای آغاز دوباره کلاس‌های آنلاین با ادامه یافتن بیماری کووید-۱۹ را فراهم کرده است.

۲- اسمارت آکادمی (Smart Academy)

آکادمی هوشمند در کشور سنگاپور انواع بوتکمپ‌ها را برگزار می‌کند که یکی از معتبرترین آن‌ها دوره دیجیتال مارکتینگ است. این دوره که در حال حاضر به خاطر پاندمی ویروس کرونا بصورت آنلاین برگزار می‌شود، شامل شش هفته آموزش در زمینه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال از جمله بازاریابی محتوا، سئو، شبکه‌های اجتماعی و … می‌شود. آن‌ها شرکت‌کنندگان را برای حضور در بازار کار به صورت کاملا حرفه‌ای آماده می‌کنند.

۳- آکادمی لا کاپسل (La Capsule)

این آکادمی در زمینه برنامه‌نویسی وب و اپلیکیشن دو دوره پاره وقت ۱۳۰ ساعته و دوره تمام وقت ۴۰۰ ساعته را برگزار می‌کند. آکادمی لا کاپسل واقع در شهرهای پاریس، لیون و مارسی بدلیل ویروس کرونا فعلا تمام دوره‌های خود را بصورت آنلاین برگزار می‌کند.

حرف آخر

در کشور ما یکی از مهم‌ترین مسائل کشور مربوط به فارغ‌التحصیلانی است که دارای توان تئوری بسیار بالایی هستند اما به خاطر نداشتن تجربه عملی در شرکت‎ها جایی برای آن‌ها وجود ندارد. بوتکمپ به عنوان یک روش نوین (حداقل در ایران) برای پا گذاشتن به بازار کسب و کار، همانند انواع دیگر کارآموزی می‌تواند یک پلی میان صنعت و دانشگاه باشد.

آیا این مقاله براتون مفید بود؟

امتیاز دهید

میانگین امتیاز ۴٫۳ / ۵٫ تعداد آرا ۲۵

امتیازی ثبت نشده

اشتراک گذاری

3 دیدگاه در “بوت کمپ چیست؟

  1. چقدر جالب!
    نمی‌دونستم این‌قدر بشه راحت چیزمیز یاد گرفت.

  2. آقای محمد طالب تاش
    سلام
    از مطالب ارزنده و آموزنده شما بسیار متشکرم. انشاالله باز هم بتوانم از شما بیاموزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.