استخدام

چگونه دورکاری کنیم ؟

دورکاری

دورکاری را به ساده‌ترین شکل ممکن می‌توان  کار کردن در زمان و مکان دلخواه تعریف کرد. اصطلاح «دورکاری» یا Teleworking یا remote work، روشی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته و افراد بی‌شماری را از نقاط مختلف جهان به هم وصل کرده است. در این مقاله به این می‌پردازیم که چگونه دورکاری کنیم تا بتوانیم بهترین بازدهی را هم داشته باشیم؟

کارکنان می‌توانند دور از محل شرکت، اداره یا کارخانه و با استفاده از وسایل ارتباطاتی گوناگون کار کنند و سپس نتایج کار خود را به صورت الکترونیکی به محل دیگری که مدیر تعیین کرده، منتقل کنند. دورکاری روشی است که با آن دنیای کسب و کار به اندازه‌ی صفحه‌ی مانیتورها کوچک و به اندازه‌ی تمام جهان گسترده شده است.

اگر مثبت فکر کنیم، می‌توانیم از تهدیدی که کرونا برای کسب‌وکارها تاکنون داشته به عنوان یک توفیق اجباری برای بررسی مزایا و معایب دورکاری و چگونگی افزایش بهره‌وری آن استفاده نماییم. در روزهای اول شیوع کرونا چین شهر ووهان را کاملا قرنطینه کرد.

چیزی که در این میان بسیار مهم بوده، این است که کارمندان اکثر شرکت‌های حاضر در چین که کارشان به هیچ نوع ماشین آلات خاصی ارتباط نداشت، در آن زمان به دورکاری پرداختند و کار خود را از منازلشان پیگیری کردند، به طوری که اکنون این روند به کاری روتین و عادی تبدیل شده است.

شرکت‌های مختلف، طبق شرح وظایف شغلی که برای سمت‌های مختلفشان در نظر گرفته‌اند، ممکن است در شرایطی خاص مثل شیوع ویروس کرونا، تدابیری برای کارمندان خود بیندیشند که از طریق دورکاری وظایف خود را پیش ببرند تا شرکت نیز در شرایط خاص از اهداف خود جا نماند.

آمارهای جالب و قابل تامل درباره دورکاری

چگونه دورکاری کنیم؟
 • ۲۵٪ از کارمندان و دستمزد بگیران آمریکایی، معادل ۳۶ میلیون نفر، بصورت دورکاری مشغول به کار هستند.
 • ۱۵٪ از کارمندان و دستمزد بگیران آمریکایی، تمام کار خود را در منزل انجام می‌دهند.
 • ۵۰٪ از کارمندان در حوزه تجارت، مدیریت و امور مالی، بخشی از کارهای خود را در منزل انجام می‌دهند.
 • طبق یافته های اخیر افرادی که دارای تحصیلات بالاتری هستند، بیشتر تمایل به دورکاری دارند.
 • طبق آمار منتشر شده از سوی IWG که در حوزه فضای کار اشتراکی فعالیت دارد؛ ۷۰٪ افراد شاغل، حداقل یک روز در هفته دورکاری می‌کنند.
 • Citrix که بعنوان فراهم‌کننده فضای کار دیجیتالی و ابری فعالیت دارد و دارای بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در ۴۰۰ هزار سازمان است، در مورد دورکاری عنوان کرده است که ۵۰ درصد نیروهای کار در سال ۲۰۲۰ دورکار خواهند شد. البته با پیشروی تکنولوژی 5G در دنیا، این اتفاق چندان هم دور از ذهن نیست.
 • آمار دیگری از سایت co که بصورت تخصصی در حوزه دورکاری فعالیت می‌کند، بیانگر این است که نزدیک به ۳۰ درصد شرکت‌های دورکار، توسط بانوان به وجود آمده‌اند و یا مدیرعامل آن‌‌ها خانم می‌باشد.
 • گزارش جامع وضعیت کار در آمریکا که توسط وب‌سایت معتبر Gallup منتشر شده، بیانگر این است که تعداد شرکت‌هایی که بصورت کامل دورکار هستند و هیچ دفتر فیزیکی ندارند، از ۲۶ شرکت در سال ۲۰۱۴ به ۱۷۰ شرکت در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
 • بر اساس تحقیقات FlexJobs، تعداد آگهی برای استخدام دورکاری از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ حدود ۵۰٪ افزایش داشته است.

همه این آمارها نشان‌دهنده اهمیت فراوان دورکاری در بین شرکت‌های معتبر و فعال دنیاست. دورکاری هم مثل دیگر روش‌ها، چه برای کارمندان و چه برای کارفرمایان دارای مزایا و معایبی است. در این مقاله سعی می‌کنیم مواردی را برای هر کدام برشماریم و در نهایت نیز به ابزارها و پیشنهاداتی برای تسهیل روند دورکاری می‌پردازیم.

مزایای دورکاری برای کارمندان

چگونه دورکاری کنیم؟

تعادل بهتر میان کار و زندگی

با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب فردی، در هنگام دورکاری می‌توان یک تجربه شغلی لذت بخش و همراه با آرامش را به دست آورد. برای مثال شما در زمان دورکاری وقت خودتان را صرف رفت و آمد به محل کار نمی‌کنید، پس فرصت بیشتری برای پرداختن به علاقمندی‌های شخصی و همراه بودن با خانواده خود خواهید داشت. با برنامه‌ریزی صحیح، کمتر جمع‎ها و مراودات‎ خود را با خانواده و دوستان از دست می‎دهید.

افزایش بهره‌وری کارکنان

دورکاری یعنی کارکنان می‌توانند در هنگامی‌که بیشترین بهره‌وری را دارند، به فعالیت بپردازند. برخی از افراد در هنگام صبح، برخی در عصر و برخی هم در هنگام شب، بهره‌وری کاری بالایی دارند و برخی هم ترکیبی از این ساعت‌ها را مدنظر دارند. هر کارمند با انجام دورکاری می‌تواند فعالیت‌های کاری را در بهترین زمان ممکن برای خودش انجام دهد و از کار کردن خود لذت ببرد.

علاوه بر انتخاب بهترین زمان، دورکاری به شما این امکان را می‌دهد که محیط ایده‌آل کاری خودتان را طراحی کنید. شما می‎‌‌توانید روی صندلی، زمین، روی چمن‎ و هر جایی که راحت‌تر هستید، بنشینید و کار کنید.

به طور کلی می‌توان گفت انعطاف پذیری فرایند دورکاری، یکی از دو نتیجه زیر را به دنبال خواهد داشت؛ یا این‌که افراد قادر به مدیریت صحیح زمان و مکان نخواهند بود و در انجام وظایفشان به مشکل برمی‌خورند یا از این فرصت برای نمایش توانایی خود در انجام کار بدون نظارت و با بهره‌وری بالا استفاده خواهند کرد.

کاهش هزینه‌ها

در دوران دورکاری، با کاهش هزینه رفت و آمد، هزینه اتلاف وقت در راه، هزینه خرید لباس کاری و حتی هزینه اتفاقات غیرمنتظره در مسیر رفت و برگشت، می‌توانید درآمد خود را پس انداز نمایید.

مزایای دیگر دورکاری بصورت موردی به شرح زیر است:

 • درست است که شما در شرکت کارفرمایی دارید که بصورت کلی ناظر بر عملکرد شماست اما میتوانیم بگوییم که فرد دورکار، مدیر خود در خانه خود است.
 • در صورت مدیریت صحیح زمان، محیط و عملکرد خود، سالم‌‎تر و شاداب‎‌تر می‌مانید، کمتر استرس دارید و درگیر مشکلات و موانع موجود در محیط کار و مسیر رفت و برگشت به شرکت نمی‎‌شوید.
 • فرصت بیشتری برای آموختن، علم‌آموزی و حتی ادامه‌ی تحصیل دارید.

معایب دورکاری برای کارمندان

استخدام دورکار

دینامیک، عادات و گردش کار در یک سازمان از راه دور تغییر می‌کند. برخی از تغییرات آشکار است، اما برخی دیگر ظریف هستند. درست است که دورکاری مزایای زیادی دارد اما در صورت عدم مدیریت صحیح، معایب دورکاری که در ذیل آنها را برمی‌شماریم، ممکن است مشکلات بسیاری را برای فرد دورکار رقم بزند.

عدم تعادل میان کار و زندگی

دورکاری می‌تواند حد و مرزهای میان کار و زندگی را به هم بریزد. قرارگیری در محیطی بسیار راحت و آشنا که انجام امور شخصی را می‌طلبد، تمرکز روی کار کردن را دشوار می‌کند. افراد متأهل و مجرد هر کدام به نحوی با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

برای برقراری حد و مرزهای مشخص، باید برنامه مشخص روزانه برای خودتان بسازید و بعد کار کردن را به برنامه خود اضافه کنید. سعی کنید تا مکان مشخصی را برای دورکاری در منزل در نظر بگیرید که حداقل حواس‌پرتی را برایتان به همراه دارد.

در این مکان، فقط باید روی کار متمرکز شوید. برای کم‌رنگ شدن این مشکل، همکاری اعضای خانواده در منزل بسیار حائز اهمیت است.  متأسفانه در خیلی از موارد، افراد خانواده در درک درست اینکه شما در حال دورکاری در منزل هستید، دچار خطا می‌شوند و به هر بهانه‌ای ممکن است تمرکز شما را برکارتان برهم بزنند. این مورد یکی از رایج‌ترین مشکلات دورکاری است.

ارتباطات

حضور فیزیکی در شرکت فواید خاصی دارد که از جمله آنها، برقراری روابط بین فردی است. از طریق ارتباطات چهره به چهره، به راحتی می‌توان شرایط را درک کرد. در واقع حالات چهره، زبان بدن و حس کلی افراد راهی برای پی بردن به افکار شخصی آنها است. کارمندان در دورکاری از این مزیت بی بهره‌اند. با استفاده از ابزارهای تسهیل کننده که در انتهای این مقاله در موردشان بصورت مفصل توضیح می‌دهیم، می‌توان این مشکل را تاحدی مرتفع نمود.

تاثیر محیط

محیط کاری تأثیر بسزایی در روند کاری دارد که ممکن است در صورت عدم مدیریت صحیح، در دورکاری مشکلاتی بوجود بیاید و باعث بی نظمی و کند شدن روند کاری گردد. خودتان باید نظم کاری را فراهم کرده و به مدیریت خویشتن (Self-management) روی آورید. در زمان دورکاری در خانه، ممکن است از نظر فضای کاری محدودیت‌هایی داشته باشید. مثلا فضای منزلتان به اندازه‌ی کافی مناسب نباشد یا صدای تلویزیون، رفت و آمد اعضای خانواده و مهمانان و حتی رویدادهای بیرون از خانه روی کار شما تأثیر بگذارند.

کلید موفقیت در دورکاری، مدیریت خود و محیط است.

سازماندهی افراطی

باید بین بی‌نظمی و سازماندهی افراطی به تعادل مطلوبی برسید. برای این کار نیازمند مهارت‌های مدیریت زمان هستید. در کنار بی‌نظمی فردی که در بالا به آن اشاره شد، ممکن است کارفرما با ابزارهای مختلفی که در ادامه این مقاله به آنها اشاره می‌کنیم، بیش از حد معمول به کنترل شما بپردازد و این کار باعث کمرنگ شدن مزایای دورکاری می‌شود. فرد دورکار بهتر است، با توجه به کیفیت و حجم پروژه، زمان مشخصی را برای تحویل آن به کارفرما اعلام کند و بقیه برنامه‌ریزی‌های جزئی را خود بر عهده بگیرد.

وابستگی به فناوری/تکنولوژی

فناوری شگفت انگیز است. فناوری مبنای دورکاری، برقراری ارتباط از راه دور و انجام امور است. گسترش هر روزه فناوری ما را به جایی رسانده است که با نرم افزارهای چت، ردیابی زمانی، بردهای وظایف شغلی، جلسات آنلاین و غیره قادر به برقراری ارتباط و کار تیمی فارغ از مکان اعضای تیم هستیم. البته احتمال خرابی این فناوری در هر برهه از زمان وجود دارد.

در واقع طبق قانون کلاسیک مورفی (Murphy Law) معمولاً این خرابی در بدترین لحظه اتفاق می‌افتد. مثلاً موعد تحویل پروژه فرا رسیده و می‌خواهید فایل را ارسال کنید ولی ناگهان برق قطع می‌شود.حتی ممکن است در فرآیند انتقال اطلاعات اشتباهی رخ دهد و یا به دلیل محدودیت‌های موجود، این فرایند بسیار کند رخ دهد. بنابراین وابسته بودن دورکاری به فناوری می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

البته می‌توانید این مشکلات را با سرمایه گذاری مناسب و پیشگیری قبل از رخداد، برطرف نمایید.

از دیگر معایب دورکاری برای کارمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ممکن است به مرور احساس انزوا، ناراحتی و تنهایی کنید. (نباید بطور کامل دورکاری را انتخاب کرد. گردشی بودن آن هم به مزایای آن می‌افزاید و هم معایب آن را کاهش می‌دهد.)
 • به دلیل انجام دورکاری ممکن است مدیرتان درباره کار و شیوه‌ی پر کردن ساعات کارکرد شما دچار شک و شبهه شود. برای کاهش شک و تردیدهای احتمالی برای کارفرمای خود، سعی کنید کیفیت کار خود را حفظ کنید و در کنار آن نیز بصورت مستمر، مدیر خود را از پیشرفت کار مطلع نمایید. کلید حذف بی اعتمادی و موفقیت، حفظ ارتباط مستمر با ناظر، مدیر یا کارفرمای خود است.
 • کاهش فعالیت فیزیکی مثل حذف پیاده‌روی روزانه برای رفتن به سر کار(بهتر است برنامه ورزشی را برای خود تهیه نمایید و یا در خانه به فعالیت ورزشی بپردازید.)

مزایای دورکاری برای مدیران و کارفرمایان

وقتی صاحب شرکت، کارخانه و یا کسب و کاری باشید، دورکاری می‌تواند مزایای بسیاری را برایتان به همراه داشته باشد.

 • در این فرآیند، اهمیت چگونگی انجام پروژه برای کارفرما کمرنگ شده و توجه کارفرما به نتیجه نهایی پروژه معطوف می‌گردد.
 • امکان استفاده از افرادی با استعدادهای بیشتر و توانایی‎‌های متنوع در هر نقطه از جهان: با دورکاری می‌توانید از استعدادها، توانایی و دانش کسانی استفاده کنید که کیلومترها از شما دور هستند یا در دفتر کارتان فضای کافی برای جا دادن به آنها ندارید.
 • صرفه‌جویی در فضای کاری برای کارفرما؛ دیگر نیازی نیست برای ورود هر کارمند جدیدی میز، کامپیوتر، صندلی و… را تهیه کنید. تهیه دفاتر و تجهیزات دفتری بسیار گران است. افزایش دقت و بهره‎وری کارمندان به دلیل حذف شرایطی که باعث حواس پرتی می‎شود از دیگر مزایای داشتن کارمندان دورکار است. هزینه‎های سربار مانند آب، برق، گاز و هزینه‎هایی که باید بابت اصلاح یا تعمیر وسایل بپردازید، کاهش محسوسی پیدا می‌کند.
 • کاهش هزینه‎های مرخصی‎ و بیماری‎های پرسنل.

برای ثبت آگهی فرصت شغلی و جذب نیروی دورکار، کلیک نمایید

معایب دورکاری برای مدیران و کارفرمایان

در کنار مزایای فراوان دورکاری برای شرکت و کسب و کار، در صورت عدم مدیریت صحیح، ممکن است معایب غیرقابل جبرانی را برای شرکت بهمراه آورد. معایب دورکاری به شرح زیر می‌باشد:

 • با ایجاد فرهنگ دورکاری در سازمان، عدم آمادگی سازمان برای تغییرات فرهنگی سازمانی دیگر بوجود می‌آید.
 • به وجود آمدن بی اعتمادی در رابطه با نحوه کار کردن کارمندان
 • در زمان دورکاری گاهی شرکت‌ها مجبورند برخی اطلاعات حساس شرکت را از طریق شبکه‌های ارتباطی با دیگران به اشتراک بگذراند، که این کار نیازمند تعریف پشتیبان‌های امنیتی است.
 • هر کارمندی نمی‌تواند در دورکاری موفق شود. سعی کنید به عنوان مدیر، ابتدا افراد تیم خود را بشناسید و سپس تصمیم به تقسیم کار و دورکاری نمایید.
 • کارفرما ممکن است با فهمیدن مزایای دورکاری، اقدام به ایجاد فرآیند دورکاری برای کارمندان بصورت ضربتی و بدون برنامه‌ریزی منسجم نماید.فرهنگ دورکاریباید به صورت آهسته و پیوسته و با تشریح کامل و برنامه ریزی دقیق قبل از اجرا شروع شود.

دورکاری از نظر اجتماعی نیز مزایایی دارد. مثل:

 • کاهش آلودگی‌های زیست محیطی
 • کاهش ترافیک
 • کاهش هدر رفت انرژی
 • کاهش نرخ بیکاری در اثر ایجاد مشاغل جدید.
 • تدارک شرایط اشتغال برای کلیۀ شهروندان اعم از معلولان، زنان خانه‌دار و…
 • افزایش عدالت اجتماعی و توسعۀ عمران روستایی.

 پیشنهادات

 • مهمترین پیشنهاد ما به کارفرمایان و کارمندان این است که در مورد دورکاری آموزش ببینند. کارفرمایان بایستی با کارمندان خود صحبت کنند و آموزش دورکاری را در سازمان خود اجرایی نمایند. مهمترین اصل در دورکاری، مشارکت است. با آموزش و ایجاد آمادگی کارمندان برای دورکاری، آنها را برای بحران‌های آینده آماده نمایید.
 •  بطور معمول در دورکاری، ارتباط با سایر همکاران و مدیران تحت تاثیر قرار می‌گیرد. تجربه ثابت کرده است که یکی از مهمترین اصول موفقیت در دورکاری، حفظ ارتباطات با دیگر اعضای شرکت است. ما در ادامه این مقاله سعی کردیم مهمترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارها را بصورت موردی معرفی نماییم. این ابزارها به ما کمک می‌کند تا ارتباطات خود را با دیگران به حالت مطلوبی برسانیم و با برنامه‌ریزی مناسب بازدهی کاری خود را افزایش دهیم.
 • بسیاری از ما با گسترش دورکاری ممکن است ساعت ۳ صبح بلند شده و به کار یا پروژه‌ای که باید انجام دهیم، فکر کنیم. کمبود خواب می تواند با تأثیر منفی بر کارکردهای شناختی مانند قضاوت، تفکر انتقادی، حل مسئله، برنامه ریزی و سازماندهی، تنش شغلی ما را تشدید کند. اگر به این موضوع به عنوان مشکل نگاه می‌کنید، راه حل ‌مدرسه کسب و کار هاروارد این است که:  قبل از خواب، لیست کارهایی که بایستی بعد از خواب انجام دهید را مکتوب نمایید. تحقیقات ثابت کرده است که انجام فعالیت بدنی به مدت ۳۰ دقیقه باعث می‌شود سریع‌تر و با کیفیت تر بخوابید. ورزش نه تنها باعث خواب عمیق بلکه مشغولیت‌های ذهنی بیهوده را نیز از بین می‌برد.
 • از انعطاف زمانی بوجود آمده برای خود به نحو احسن استفاده کنید. زمان در اختیار شما، متعلق به شماست. اگر به نحو احسن آن را برنامه‌ریزی کنید، مزایای دورکاری برای شما پررنگ تر و معایب آن، کمرنگ می شود. نکته اصلی یافتن این تعادل است، زیرا در بیشتر موارد شما کارمند دورکاری را پیدا نمی‌کنید که از ساعت 9 تا ۱۷ کار کند. برای مدیریت بهتر زمان خود، سعی کنید از روز قبل در مورد ساعات کاری خود فکر کنید و از قبل برنامه‌ریزی نمایید. شناور بودن ساعات کاری اتفاق خوبی است اما اگر در مدیریت زمان خود ضعف نشان دهید، در دورکاری شکست خواهید خورد.
 • یکی از بزرگترین چالش‌های هر انسانی، توجه ناخودآگاه به عوامل حواس پرتی است و این موضوع در دورکاری پررنگ‌تر می‌شود مگر اینکه قبل از شروع کار، این سوال را از خود بپرسید که: “مهمترین و تأثیرگذارترین کاری که در حال انجام آن هستم، چیست؟” و سپس فقط روی آن تمرکز کنید تا زمانی که آن را تمام کنید. سعی کنید از عوامل حواس‌پرتی دوری کنید.
 • چالش کار در خانه و تعاملی که اعضای خانواده با شما دارند، به نوبه خود می‌تواند باعث تسریع یا کند شدن کار شما در خانه بصورت دورکاری باشد. راهکارهای متفاوتی برای این موضوع وجود دارد که بیان چند مورد از آنها در اینجا خالی از لطف نیست: ۱-سعی کنید قلمرو کاری را که در منزلتان انتخاب می‌کنید، دور از عوامل حواس پرت کننده‌ای مثل تلویزیون، اینترنت و رادیو باشد. از کارکردن زیاد با گوشی همراه بجز در موارد ضروری در حین کار خودداری کنید. اینترنت در کنار آنکه توانسته روند کاری شما را تسهیل نماید، به عنوان بزرگترین عامل حواس پرتی نیز مطرح می‌باشد. این جعبه‌های جادویی، به وفور و راحت‌ترین شکل ممکن می‌توانند حواستان را پرت کنند پس سعی کنید خودتان را در استفاده از آنها مدیریت نمایید. ۲-برای اعضای خانواده خود دورکاری، مزایا و معایب آن را توضیح دهید. بر مزایای آن تأکید کنید و معایب آن را بدین صورت بیان کنید که اگر اعضای خانواده با شما همکاری کنند، معایب دورکاری کمرنگ می‌شود و این برایتان خیلی بهتر است. ۳-مهیا کردن شرایط دورکاری در منزل از همان میزکار شما شروع می‌شود. میزکارتان را با اقلام غیر ضرروی، شلوغ نکنید. ۴-می‌توانید برای تمرکز بیشتر در حین کار، از هدفون‌هایی که مانع صدای بیرونی هستند، استفاده نمایید.
 • منزوی شدن در دورکاری به صورت اجتناب ناپذیری اتفاق می‌افتد. اگر میخواهید در دورکاری موفق باشید، باید این تابو را بشکنید و بدانید که شما تنها نیستید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. تنهایی و انزوا یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که افراد دورکار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. تمرکز بیش از حد بر خروجی، شما را از مزایای بسیار دورکاری غافل می‌کند.
 • ممکن است در طول دوره دورکاری خود، بازخوردها و پیشنهاداتی داشته باشید اما به دلیل محدودیت های موجود در امر دورکاری، از این امر غافل شوید. یکی از بهترین تمرین هایی که میتوانیم به دورکاران پیشنهاد دهیم، این است که خود را با دادن بازخورد، انتقاد و پیشنهاد در قالب فرهنگ دورکاری به چالش بکشند. هم بازخورد بگیرید و هم بازخورد بدهید. بازخورد باعث حرفه ای تر شدنتان می گردد
 • در فرآیند دورکاری از ایده دادن، طوفان فکری و تفکر خلاق غافل نشوید. یکی از مزایای مهم دورکاری، آماده شدن ذهن فرد دورکار برای خلاق‌تر شدن و ایجاد ایده‌های ناب است.
 • اگر می‌توانید، فردی با تجربه را به عنوان منتور یا مربی خود در امر دورکاری و یا حتی دیگر کارهای روزمره خود داشته باشید تا در هر جایی که به مشاوره نیاز داشتید، از وی کمک بخواهید. از افراد باتجربه در دورکاری برای یادگیری، بهبود، سؤال کردن و دسترسی به منابع استفاده نمایید. وقتی با تجربه و آماده شدید، این تجربه را به دیگران نیز منتقل کنید و خود منتور فردی دیگر شوید. با ایجاد زنجیره یادگیری، سهم خود را در این امر ادا نمایید.
 • یکپارچگی در استفاده از ابزارها در جهت ارتباطات آنلاین بین اعضا را فراموش نکنید. اینکه ناظر کاری شما در واتساپ پیام صوتی بدهد، شما بصورت ایمیل جواب بدهید و مدیریت در تسکولو یا ترلو به شرح وظایف بپردازد، نتایج خوبی را بهمراه نمی‌آورد و در کنار آن نیز شما سردرگم می‌شوید. سعی کنید در ابتدای دورکاری، پروتکل دقیقی بابت این مباحث جزئی منعقد نمایید. تعیین دقیق برنامه‌های مورد استفاده در دورکاری، از ملزومات شروع دوره دورکاری است.

نرم‌افزارهایی در جهت تسهیل در مدیریت دورکاری

نرم افزارهای مختلفی برای دورکاری طراحی شده‌اند و هر کدام راهکار متفاوتی را ارائه داده و کاربرد خاصی را دارند. فراگیری و استفاده از این ابزارها باعث افزایش بهره‌وری دورکاری خواهد شد.

از نرم افزارهای مدیریت پروژه می‌توان برای برنامه‌ریزی، زمان‌بندی، کنترل هزینه، مدیریت بودجه، تخصیص منابع، ارتباطات و همکاری، مستندسازی، مدیریت کیفیت و سیستم‌های مدیریتی استفاده کرد.

استفاده همزمان از همه نرم‌افزارها در کنار مزایای آنها، ممکن است استرس زیادی را به شما تحمیل کند و در کنار آن نیز انعطاف پذیری شما را نیز محدود نماید. در ذیل به معرفی مختصری از این دست برنامه‌ها می‌پردازیم.

نرم افزارهای دورکاری

برنامه‌ی Trello

یکی از معروفترین نرم‌افزارهای ارائه شده در حوزه دورکاری و مدیریت پروژه از راه دور، برنامه ترلو می‌باشد. در این برنامه در کنار پیگیری پروژه، گزارش کارها به سرعت و بدون واسطه به دست مدیریت یا کارفرما می‌رسد و از طریق این بستر ارتباط مستمر بین کارمندان و مدیریت برقرار می‌گردد. مزیت اصلی ترلو، رایگان و کاربری آسان آن است.

برنامه‌ی Slack

ابزاری در جهت پیام‌رسانی به راحت‌ترین شکل ممکن و در سریعترین زمان است. این نرم‌افزار امکان برقراری ارتباط بین افراد یک تیم را فراهم می‌کند. این نرم‌افزار در کنار پیام‌رسانی، نحوه مدیریت بر کارمندان را نیز برای کارفرما تسهیل می‌کند.

برنامه‌ی Quip

یک ابزار معروف برای پیگیری دورکاری آنلاین است. وجه تمایز آن با سایر برنامه‌ها وجود یک پنجره برای گفتگو با مدیر یا سایر همکاران در حین کار می‎باشد. تمام همکاران و مدیران در این برنامه عضو هستند و در زمان کار می‌توانند به سوالات شما پاسخ بدهند.

برنامه‌ی Tinypulse

این برنامه به نحوی عمل می‌کند که بصورت تصادفی و در فواصل مختلف زمانی، میزان رضایت‌مندی و شادی کارمند را با توجه به پرسش‌ها و تحلیل آن با الگوریتم خاص خود، اندازه گیری می‌کند و مدیر را از نتایج مطلع خواهد کرد. به گونه‌ای می‌توان گفت که این نرم‌افزار هم برای دورکاران و هم برای کارمندان شاغل در دفاتر مفید خواهد بود. شعار این برنامه این است که: کارمند شاد، بازدهی بیشتری خواهد داشت.

تسکولو Taskulu

نرم‌افزاری ایرانی و موفق جهت مدیریت پروژه در دورکاری است و با توجه به بومی‌سازی امکانات نرم‌افزارهای کاربردی دیگر در تسکولو، کاربردی بودن این نرم‌افزار بیشتر به چشم می‌آید. به طور مثال این نرم‌افزار از زبان فارسی و تقویم شمسی پشتیبانی می‌کند. با توجه به رایگان نبودن برخی نرم‌افزارها و عدم کارایی برخی از آنها، می‌توان تسکولو را به شرکت‌های ایرانی پیشنهاد داد. این برنامه برای پروژه‌هایی با حداکثر ۱۰ عضو، رایگان می‌باشد.

بسترهای ذخیره اطلاعات

برخی نرم‌افزارها هستند که بستری برای ذخیره سازی اطلاعات در فضای اینترنت ایجاد کرده‌اند. همین فضا باعث افزایش سرعت در رساندن اطلاعات می‌گردد.

گوگل درایو (Google Drive)
دراپ باکس (Dropbox): برای فایل‌هایی با حجم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابزارهای مدیریت زمان

در مدیریت تیم‌ها یا افراد دورکار، مدیریت زمان یکی از چالش‌هایی است که در واقعیت باعث شکست خیلی از افراد شده است. ابزارهای مدیریت زمان می‌توانند راهگشای عبور از این چالش باشند.

Teamwork

این ابزار امکان ردیابی و محاسبه تمام زمان و هزینه‌های انجام شده را فراهم می‌نماید.

Hub Staff

با این نرم افزار می‌توان موقعیت کاری کارکنان دورکار و این که آنها وقت خود را صرف انجام چه کارهایی می‌کنند، بررسی کرد.

ابزارهای گزارش‌دهی

ابزارهایی نیز به منظور پاسخگویی و گزارش‌دهی وجود دارند که این فرایند را در دورکاری تسهیل می‌نمایند. داشتن ابزارهای مناسب برای پاسخگویی و پاسخ‌دهی به تیم‌ها بسیار ضروری است.

iDoneThis

ابزاری است که مدیران می‌توانند از آن به عنوان تصویری دقیق از آنچه روزانه توسط کارمندان دورکار انجام می‌شود، داشته باشند. اعضای تیم می‌توانند روزانه در مرورگر یا ایمیل خود، خروجی این نرم افزار را مشاهده و بررسی نمایند.

جمع بندی

در حال حاضر ویروس کویید۱۹ یا کرونا به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کارمندان و کارفرمایان تبدیل شده است چرا که شیوع گسترده آن باعث تغییر بسیاری از ساختارها و فعالیت‌های سازمانی افراد شده است. اما کلید حل گذار از این بحران، دورکاری است. البته انجام دورکاری با کیفیت مناسب، برای هر فردی نمی‌تواند مناسب باشد و کاملا به ویژگی‌های شخصیتی افراد وابسته است. انجام برخی آزمون‌های شخصیت‌شناسی مانند تست هالند می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

اگر می‌خواهید بدانید که می‌توانید در دورکاری موفق شوید یا خیر، کلیک نمایید

همه می‌گویند که دورکاری در آینده نه چندان دور رایج‌ترین شکل کارکردن می‌شود اما از نظر ما این موضوع همین الان اتفاق افتاده است و آمارها نیز با رشد صعودی، گفته ما را تأیید می‌کنند. طبق آخرین آمار در سال 2019 ، 35% از مردم شاغل جهان، به دورکاری و آزاد کاری مشغول هستند.

بسیاری از سازمان‌های سنتی در حال کوچ به سمت دنیای مجازی هستند تا از کسب‌وکاری آفلاین به کسب‌وکاری آنلاین و پویا تبدیل شوند. همین اتفاق باعث شده تا فرهنگ دورکاری مورد توجه قرار بگیرد. بسیاری از صنایع و شرکت‌ها مثل دل، آمازون و اپل به دنبال استخدام نیروهای دورکار هستند و مسیر شغلی افراد در حال تغییر است.

بعضی از مدیران از اجرای دورکاری، بسیار نگران هستند چرا که فکر می‌کنند دورکاری می‌تواند باعث کاهش نرخ بهره‌وری شود. اما شواهدی وجود دارد که این طرزفکر را رد می‌کند و حتی ثابت می‌کند که دورکاری می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شود. دانشگاه استنفورد کالیفرنیا در سال ۲۰۱۵، تحقیقاتی بر روی یک آژانس مسافرتی چینی انجام داد که ثابت کرد، دورکاری در خانه، بهره‌وری را تا ۱۳ درصد افزایش می‌دهد. نتیجه را با این استدلال عنوان کردند که در دورکاری، کارمندان زمان کمتری را برای استراحت و گفت‌وگو نسبت به محل کار سپری می‌کنند و  احساس راحتی بیشتری در خانه خود دارند.

در انتها این نکته را نیز خاطرنشان میکنم که اگر فکر می‌کنید به زبان انگلیسی، یا هر زبان خارجی دیگری تسلط کافی را دارید، می‌توانید از طریق سه سایت معرفی شده زیر اقدام به دورکاری برای شرکت‌های خارجی نمایید. این سایت‌ها بصورت تخصصی در حوزه دورکاری مشغول فعالیت می‌باشد.

Remoteok

Weworkremotly

Remotive

دورکاری به معنای آماده شدن برای ویروس کرونا و یا هر بیماری همه‌گیر بعدی نیست. این کار در واقع آماده شدن برای آینده است.

منابع:

BLS

Weworkremotly

flexjobs

toggl

Thestreet

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام. واقعآ ممنون بابت ارائه این مطلب مفید… ضمنآ من یه سایت خیلی خوب در زمینه دورکاری میشناسم به اسم خدمات یاب که تا حالا چند بار واقعآ به دادم رسید و خیلی ازشون راضیم… https://khadamatyab.com/

  1. بابت به اشتراک گذاری تجربتون کمال تشکر داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا