با دوره‌های استخدامی یادبگیر و استخدام شو!

مشاهده
دسته‌بندی نشده

ارشد بخونم یا نه ؟ در مقطع کارشناسی ارشد چه رشته ای بخونم ؟

در این متن سعی داریم، از جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کنیم. پیش از این که به مزایا و معایب کارشناسی ارشد بپردازیم؛ بهتر است با همدیگر یک موضوع بسیار مهم را ببینیم:

دلیل شما برای زندگی کردن چیست؟

ایکیگای یک مفهوم ژاپنی است که می‌تواند مسیر شغلی ما را تعیین کند.

ایکیگیای برای انتخاب شغل

اگر ما بتوانیم شغلی را انتخاب کنیم که به آن علاقه‌مندیم، دنیا بهش نیاز داشته باشد، بتوانیم با آن کسب درآمد کنیم و توانایی انجامش را داشته باشیم؛ در واقع ایکیگای یا همان دلیل وجود داشتنمان را پیدا کردیم.
برای این کار باید شغل‌ها و مهارت‌های هر چهار حالت را بنویسیم تا بتوانیم بهترین حالتش را انتخاب کنیم.

تست هالند | یکی از محبوب‌ترین تست‌های تیپ‌شناسی برای انتخاب ‌رشته تحصیلی و شغل آینده

آیا کارشناسی ارشد ما را در بازار کار متمایز می‌کند؟

خیلی از دانشجویان دلیل کارشناسی ارشد خواندن را این می‌دانند که بین سایر فارغ‌التحصیلان متمایز باشند اما باید دید آیا با وجود ده‌­ها هزار فارغ‌­التحصیل ارشد و دکتری، بازهم می­‌توان متمایز بود؟ قطعا جواب خیر است. در واقع آن­ چیزی که ما را در محیط کاری متمایز می­‌کند، مهارت­‌های ماست. دانش و توانایی که به کمک آن کسب و کارمان را رونق می‌دهیم، بهترین عامل برای برتری ما نسبت به دیگران است.

ارشد خواندن

البته اگر ارشد خواندن، به دانش کاربردی شما در محیط کار می­‌افزاید، پس وقت را تلف نکنید و خود را برای ادامه تحصیل آماده کنید.

کارشناسی ارشد یا سربازی

ارشد خواندن

امروزه یکی از نگرانی‌هایی که هر دانشجوی پسری دارد، مسئله سربازی است که چگونه در بهترین شرایط و سریع‌ترین حالت آن را پشت سر بگذارد. یکی از فواید کارشناسی ارشد خواندن، یافتن فرصت برای انجام بهینه‌تر سربازی است، مخصوصا برای آن­هایی که شرایط بنیاد نخبگان را دارند. دانشجویان ارشد و دکتری می‌توانند بخشی از فرایند سربازی را با دریافت پروژه‌های کسری خدمت یا دریافت امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دهند.

البته در حال حاضر این امکان بیش‌تر در تهران و شهرستان‌های بزرگ برای دانشجویان وجود دارد.

لازم است به این نکته اشاره شود که ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، برای دوره خدمت سربازی یک حسن دارد و آن اینکه می­‌توانید با درجه نظامی بالاتر و در نتیجه در محلی بهتر و مهم‌­تر ایفای نقش کنید.

البته افرادی که مایل هستند بعد از دانشگاه در زمینه‌ی آزاد یا نامرتبط با رشته‌ی خود فعالیت کنند، یعنی حفظ پیوستگی بین فضای تحصیلی و کار برایشان اهمیت چندانی ندارد، می‌توانند با انجام سربازی و با خیالی راحت، کار خود را شروع کنند.

اگر هم خانم هستید و دغدغه سربازی ندارید که هیچ. اصلا چرا این بند را خواندید؟

معایب تغییر رشته در کارشناسی ارشد

ارشد خواندن

کم نیستند دانش‌آموزانی که بدون بررسی کافی و شناخت از علائق خود و شرایط آینده، برای ورود به دانشگاه انتخاب رشته می­‌کنند ولی بعد از چند ترم با شناختی که از رشته خود و سایر رشته­‌ها پیدا می­‌کنند، به این نتیجه می­رسند که مسیر انتخابی اشتباه بوده است.

دلیل اشتباه بودن مسیر معمولا یا عدم علاقه و تناسب استعدادها با رشته مورد نظر و یا وضعیت نامطلوب در بازار کار آن رشته است. بنابراین بعضی از میانه راه انصراف داده و حاصل تلاش چندساله خود را به باد می‌­دهند، بعضی هم تغییر مسیر را به کارشناسی ارشد موکول می­‌کنند. نمونه‌های بسیاری با تغییر رشته در مقطع ارشد، اکنون افراد موفقی هستند در مقابل افرادی هم دوباره تصمیم اشتباه‌تری گرفته و چند سال دیگر وقت خود را تلف کرده‌اند.

بنابراین باید در گرفتن این تصمیم به وضعیت فعلی نیاز بازار کار و هم‌چنین علائق و استعدادها توجه کرد. یکی از راه‎‌های شناخت علائق و استعدادهای شغلی، استفاده از تست های معتبر شخصیت‌شناسی می‌باشد. این تست ها به ما کمک می‌کنند تا علائق و استعدادهای خود را بهتر بشناسیم و متناسب با آن رشته و شغل بهتری را انتخاب کنیم. پیشنهاد می‌کنم همین الان آزمون‌های شخصیت شناسی ما را انجام دهید.

با وجود این‌که برای به دست آوردن بعضی از شغل‌ها حتما باید در آن زمینه تحصیل کرد ولی امروزه بسیاری از افراد دارای مشاغلی هستند که تحصیلات آن‌ها هیچ ارتباطی با آن نداشته است. بنابراین ارشد خواندن تنها راه برای انتخاب زمینه شغلی جدید نیست و مهارت‌ها و آموزش‌های لازم در این زمینه از مسیرهای دیگر نیز قابل دست‌یابی است.

در مورد یادگیری مهارت‌ها پیشنهاد می‌کنم خلاصه‌ای از کارگاه طراحی مسیر زندگی مهندس امین آرامش در طرح توانمندسازی صدف رو ببینید.

فرصت‌های کارشناسی ارشد خواندن

همان طور ارشد خواندن می‌تواند برای بعضی‌ها اصلا مفید نباشد، اما از آن طرف هم فرصت‌های خوبی برای افرادی که هدفمند وارد این دوره می‌شوند بوجود می‌آورد. با همدیگر چند موردش را بررسی خواهیم کرد.

کسب مهارت با انجام کارهای آزمایشگاهی و کارگاهی

ارشد خواندن

در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به نوع پروژه‌ها معمولا فرصت‌هایی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا از محیط‌های کارگاهی و آزمایشگاهی دانشگاه‌ها بیش‌تر استفاده کنند. بنابراین دانشجویان می‌توانند، از دوره ارشد به عنوان کسب تجربه و سابقه آزمایشگاهی برای ورود به بازار کار بهره ببرند ولی باید به این نکته توجه کرد که همه دانشگاه­‌ها از مزیت داشتن تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی برخوردار نیستند. بعضی از آن­‌ها صرفا به نوشتن یک پایان­‌نامه و دادن مقاله بسنده می­‌کنند و با توجه به نداشتن کاربرد واقعی، اهمیت چندانی به درست بودن نتایج نمی‌­دهند. پس اگر با هدف انجام کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی می­‌خواهید ارشد بخوانید، به فکر به‌­دست آوردن رتبه متناسب با دانشگاه مورد نظر خود باشید.

در کنار این‌ها اگر اساتید خوب و کاربلدی داشته باشید، همکاری و ارتباط با آن‌ها می‌تواند فرصت گران‌بهایی برای شما باشد و می‌توانید در آینده از آن استفاده کنید.

ادامه تحصیل برای جذب به عنوان هیئت علمی

بعضی از دانشجویان، ارشد خواندن را صرفا پلی برای رسیدن به مقطع دکتری و عضو هیئت علمی شدن می­‌دانند ولی آیا قضیه به همین سادگی است؟

حتما می‌­دانید که در حال حاضر نسل دهه 60 و 70 تقریبا از دوره دانشگاه عبور کرده‌­اند و دانشگاه­‌های پرتعدادی که برای آن­‌ها تاسیس شده بود، الآن با کمبود دانشجو روبرو هستند و در تامین هزینه­‌های نیروانسانی خود دچار مشکل شده‌­اند. مسئله بعدی اینکه با توجه به تجارب فار­غ‌التحصیلان بی­کار در سال­‌های اخیر، رغبت به دانشگاه مانند گذشته نیست.
بنابراین با روند کاهش دانشجویان، تعداد هیئت علمی موردنیاز دانشگاه‌ها نیز کاهش خواهد یافت و با توجه به تعداد بالای افراد دارای مدرک دکتری، دست‌یابی به جایگاه‌های محدود هیئت علمی دانشگاه‌ها به این سادگی نخواهد بود.

 

ارتقاء دانش تخصصی

ارشد خواندن

یک دانشجو برای گرفتن مدرک لیسانس خود باید حدود 150 واحد درسی بگذراند. در واقع در این دوره او به صورت کلی و با عمق کم با تعداد زیادی از دروس پایه­‌ای رشته خود آشنایی پیدا می‌­کند. برای ادامه مسیر، اگر دانشجویی علاقه‌­مند به کسب تخصص بیشتر در رشته خود باشد، باید به مقطع بالاتر وارد شود. در مقطع کارشناسی ارشد غالبا همان دروس کارشناسی با تمرکز بر روی یک زمینه خاص ارائه می‌شود. مهم‌ترین بخش این مقطع نیز پروژه پایانی است که اگر به صورت کاربردی تعریف شود هم تجربه‌ی ارزشمندی برای دانشجو خواهد بود و هم می‌توان از آن یک طرح تولیدی یا دانش­‌بنیان برای کارآفرینی استخراج کرد.

پس اگر واقعا علاقه­‌مندید در یک حوزه خاص از رشته خود، کسب دانش کنید، می‌­توانید روی کارشناسی ارشد حساب کنید.

البته راه­‌های به مراتب ارزان­‌تر و آسان‌­تری نسبت به دانشگاه برای کسب تخصص و مهارت عمیق‌تر وجود دارد.

برای مثال بسیاری از مراکز غیر دانشگاهی آموزش‌های آنلاین و حضوری ارائه می‌دهند. اگر تا حالا این مراکز را بررسی نکرده‌اید، پیشنهاد ما این است که پیش از گرفتن تصمیم قطعی در مورد ارشد خواندن این کار را انجام دهید. این مراکز معمولا آموزش‌هایی را در قالب یک بسته‌ی فشرده و متمرکز به نام بوتکمپ بر روی هدف خاصی ارائه دهند. حواسمان باشد که ارشد خواندن تنها، یکی از ابزارهای کسب دانش است.

افزایش حقوق

ارشد خواندن

در میان متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، کسانی هستند که برای افزایش حقوق و ترفیع رتبه شغلی، تصمیم به ارشد خواندن می­‌گیرند. اگر بخواهیم دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، در صنایع خصوصی ملاک برای تعیین دستمزد کارکنان ، توانایی و مهارت آن‌­هاست نه مدرک تحصیلشان. ولی در بخش­های دولتی، داشتن مدرک بالاتر در افزایش حقوق کارکنان تاثیر مثبت دارد.

البته امروزه افرادِ کمی شانس استخدام در مراکز دولتی دارند. با این وجود در مراکز دولتی هم، مقدار افزایش حقوق با توجه به هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به خصوص به صورت آزاد و همچنین زمان و انرژی که صرف آن می‌شود، چندان به صرفه نمی‌باشد.

سخن آخر

به طور کلی با توجه به اینکه ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوال بسیاری از دانشجویان است، در این متن جنبه‌های مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت. در واقع مهم‌ترین مسئله داشتن آگاهی از مسیری است که می‌خواهیم انتخاب کنیم، اگر تصمیم آگاهانه گرفته شود بسیاری از مزایا قابل دست‌یابی است و بسیاری از معایب نیز برطرف خواهد شد.

پاسخ به سوالات زیر قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با ادامه تحصیل می‌تواند کارگشا باشد:

 • ارشد بخوانیم یا نه؟
 • اگر ارشد نخوانم، چکار می‌کنم؟
 • با همین مدرک کارشناسی چه فرصت­های شغلی‌ای برای من وجود دارد؟
 • در کدام دانشگاه و چه رشته و گرایشی می­خواهم ارشد بخوانم؟
 • چه برنامه‌­ای برای دوره ارشد غیر از پاس کردن چند واحد درسی و انجام پایان­‌نامه دارم؟
 • از مدرک ارشدم چه استفاده‌­ای برای خدمت سربازی می‌­توان کرد؟
 • با خواندن ارشد، چه فرصت­‌های شغلی­‌ای برایم به وجود می­‌آید که قبل از آن وجود نداشت؟

و مهم ترین سوال اینکه:

 • بعد از خواندن کارشناسی ارشد قرار است چکار کنم؟

سوالات متداول

کارشناسی ارشد چه رشته ای بخونم؟

شما باید با توجه به علایق و تمایلاتتان رشته کارشناسی ارشد خود را انتخاب کنید. برای این که علایق خود را بهتر بشناسید پیشنهاد می‌شود که ابتدا آزمون‌های شخصیت‌شناسی را انجام دهید و پس از آن با یک مشاور (کوچ) حرفه‌ای درباره‌اش گقتگو کنید.

معایب تغییر رشته در ارشد چیست؟

مهم‌ترین عیب تغییر رشته در ارشد ممکن است احساس عقب‌تر بودن نسبت به دیگر هم‌کلاسی‌ها در درس‌ها و البته نیاز به گذارندن پیش‌نیازها است. بنابراین شما باید با اطمینان و علاقه کامل رشته خود را انتخاب کنید تا چنین اتفاقاتی روحیه شما را از بین نبرد.

ارشد یا سربازی؟

یکی از مهم‌ترین دلایل ارشد خوندن، برای بسیاری از دانشجویان به تعویق انداختن سربازی هست. با توجه به این که سربازی می‌تواند دو سال مهم و ارزشمند از زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، بهتر است با خواندن یک رشته خوب و سعی در مهارت‌آموزی به گرفتن پروژه کسر خدمت یا امریه نزدیک شد.

نوشته های مشابه

‫24 دیدگاه ها

 1. سلام
  اول بابد ازدواج کنیم…
  با همان معنای منطقی و اصیل آن نه نمایشی به نام ازدواج و هم زیستی!
  باید ازدواج کنیم تا به تعادل برسیم
  با کسی که منتقدر نتیجه فوق اند هیچ بحثی نکنید!!
  و دوم
  راه زندگی یک مسلمان ور تلاش برای بندگی خداست و خدمت به خلق خدا…
  پس با جسارت تمام
  برای افسانه سآزی از ایده هایمان
  حرکت می کنیم!
  در این کشور فقط سالی 500 نفر نیاز است تا در مقطع ارشد تحصیل کنند
  مضاف بر این تعداد بی کفایتی و هردمبیلی سیستم مدیریتی کشور است..
  قبول ندارید؟!!
  خب..!
  پس

  1. درست می فرمائید اما رغابت برای تصاحب جایگاهی برای کسب درامد است …وگرنه همه میدانند که تحصیلات همه ی نیاز های زندگانی را براورده نمی کند و همنین لازم به ذکراست که در این جهان مادی پرستش خدا هم به امنین جانی و روانی نیاز دارد چه برسد به ازدواج…..دیدگاه خدمت به خلق خدا هم شعار است کمی واقع نگر باشید کسی در این روزگار برای رضای خدا هیچ گربه ای موش نمیگیرد چه برسد به بنده ی خدا

  2. موافقم.
   اگر یک نفر تو یک سازمانی داره کار میکنه بهتره که بره دنبال دوره ها و مباحثی که به درد کارش در سازمان بخوره.دهه شصتی ها چون چشم و همچشمی بینشون زیاد بود یک انرژی مضاعفی رو صرف ارشد و دکترا خواندن کردند که به جرات میتونم بگم نود درصدشون پشیمونن و حسرت عمر رفته رو میخورن.

   1. ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. ارشد خوندن و یا دکترا خوندن صرف برای کسی که نمی خواد کارش در زمینه آکادمیک باشه واقعا اشتباهه اما خب واقعا بعضیا هستند که علاقه مند به تدریسند و از همین الان می دونن که می خوان استاد دانشگاه بشن.

 2. کارشناسی ارشد به بسیاری از سربازان کمک کرده تا در اینده سربازی بهتری داشته باشند
  توضیحات کاملی بود ممنون

 3. ارشد گرفتن کار هر کسی نیست و شما رو از یه فرد معمولی به متخصص ارشد یه شاخه تبدیل می‌کنه و بعدش هم راه برای اپلای گرفتن باز میشه
  نشد هم حداقل از کارشناسی بهتره
  چون همین الان دیگه کسی دیپلم رو قبول نداره، ده سال بعد کسی کارشناسیو قبول نخواهد داشت (الانم ندارن)
  قضیه فقط بازار کار نیست، ارشد در جهات مختلف می تونه کمک کنه
  صد در صد دانش تخصصی شخص هم بالاتر میره و عبارتا از این رو به او رو میشه

  1. با توجه به وجود انواع و اقسام دانشگاه ها که فقط با پرداخت پول میشه اونجاها فوق لیسانس گرفت ، درست نیست کسی بگه ارشد گرفتن کار هرکسی نیست.هر کسی به آسونی میتونه مدرک بگیره و اینکه هیچ کس نباید به طرز فکر دیگران اهمیت بده که بگه دیپلم و لیسانس و غیره ارزش و اعتبار نداره. مگه ما برای حرف بقیه زندگی میکنیم.خیلیا فوق لیسانس و دکتری دارن ولی شعور ندارن. درس خوندن چه تاثیری رو شخصیت آدم داره مثلاً؟

 4. سلام مطالب کاملی بود. من خودم دارم کارشناسی ارشد میخونم. از محیط دانشگاه واقعا استفاده های زیادی کردم ولی خود مطالب آموزشی ارشد خیلی به دردم نخورده. در مورد کسایی که سربازی دارن مثل من هم واقعا ارشد خوندن یه فرصته که یه چاره ای برای سربازی اندیشیده بشه. کارشناسی ارشد یا سربازی؟ من قطعا کارشناسی ارشد رو انتخاب میکنم.

 5. من که دارم میرم سربازی. ارشد و میشه بعد از سربازی هم خوند. حالا چه عجله ایه؟ شما اگه بخوای با مدرک ارشد استاد بشی تا 30 سالگی وقت داری

  1. مسیر خوبی در پیش گرفتید اما لزوما تحصیلاتی تکمیلی مثل ارشد و دکتری با هدف استاد شدن نیست. شما در زمان سربازی سعی کنید علاقه و استعدادهای شغلیتون متوجه بشید تا بعد از اتمام خدمت سربازی، بهترین انتخاب انجام بدید
   موفق و پیروز باشید

 6. با توجه به وجود انواع و اقسام دانشگاه ها که فقط با پرداخت پول میشه اونجاها فوق لیسانس گرفت ، درست نیست کسی بگه ارشد گرفتن کار هرکسی نیست.هر کسی به آسونی میتونه مدرک بگیره و اینکه هیچ کس نباید به طرز فکر دیگران اهمیت بده که بگه دیپلم و لیسانس و غیره ارزش و اعتبار نداره. مگه ما برای حرف بقیه زندگی میکنیم.خیلیا فوق لیسانس و دکتری دارن ولی شعور ندارن. درس خوندن چه تاثیری رو شخصیت آدم داره مثلاً؟

 7. سلام من کارشناسی زبان شناسی هستم اما میخوام ارشد ی رشته دیگ بخونم چون زیاد علاقه ندارم. میشه راهنمایی کنید چ رشته ایی انتخاب کنم. راسش خیلی سر در گم هستم. دوس دارم تدریس کنم نمیدونم چ رشته ب رسیدن ب هدفم کمک میکنه… ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام
   تصمیم تغییر رشته تصمیم بسیار بزرگ و تاثیرگذاری است. بنابراین پیشنهاد می کنم با کمک گرفتن از مشاوران حرفه‌ای این مشکل رو برطرف کنید اما چیزی که میشه گفت اینه که برای تدریس در هر رشته‌ای فرصت ها فراوان و بسیار هستند. شما می تونید با یادگیری مهارت ها و روش های بازاریابی خصوصا بازاریابی دیجیتال در هر زمینه ای تدریس داشته باشید و در کنار مخاطبان زیاد درآمد مناسبی رو هم داشته باشید. در ضمن آزمون های شخصیت شناسی هم به عنوان مکمل مشاوره کمک کننده هستند. https://daneshkar.net/tests

 8. سلام،من کارشناسی بهداشت محیط دارم سال۹۲-۹۴طرحمو گذروندم و ی
  بعدش بخاطر بازار کارافتضاح و شرایط زندگی خودم نتونستم دیگه سرکاربرم،بارها تصمیم گرفتم تغییر رشته بدم ولی مدفق نشدم واقعا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام تصمیم تغییر رشته بسیار مهمه و پیشنهاد می کنم حتما با یک مشاور (کوچ) حرفه‌ای مشورت کنید اما در کنارش پیشنهاد می‌کنم ابتدا آزمون‌های شخصیت شناسی رو انجام بدید–> https://daneshkar.net/tests سپس شغل‌های پرمتقاضی نزدیک به علایق و نتیجه آزمونتون رو پیدا کنید. برای شروع کار و کسب دانش پیشنهاد می‌کنم در دوره‌های آموزشی یا بوت‌کمپ‌ها شرکت کنید و بعدش یک دوره کارآموزی رو تجربه کنید. با این مسیر احتمال موفقیتتون بسیار بالا خواهد بود و هیچ محدودیتی هم جلودار شما نمی‌تواند باشد.
   اگر باز هم سوالی بود در خدمت هستم.

 9. به نظر من تو بسیاری از رشته ها ارشد خوندن صرفا مطالعه مجدد یک سری تئوری ها و نظریه هاست و خیلی به ارتقای دانش و مهارت فرد منجر نمیشه. من خودم ارشد حقوق خانواده می خونم اما قصد دارم انصراف بدم. چون در رشته حقوق باید ب هر حال در آزمون های مربوطه شرکت کنی و بدون قبول شدن در اون آزمون ها حتی پست دکترا هم داشته باشی بی فایده است. و اینکه میبینم چیزی که توی ارشد دارن ب خوردمون میدن اصلا چیزی نیست ک تو محیط کار ب دردم بخوره. همش بحث های نظری صرف است. و طبق تجربه ای که برای مصاحبه های شغلی داشتم، اینو فهمیدم ک هیچکدومشون براشون مهم نبود من چ دانشگاهی درس خوندم و چه مدرکی دارم. سابقه کار براشون مهم بود که خب متاسفانه به دلیل اینکه مشغول درس بودم نتونستم سابقه کاری خوبی داشته باشم.

 10. به نظر بنده اینکه ارشد بخونیم یا نه؟ خیلی به شخصیت هر فرد بر میگرده … به نظر من گذاشتن 2-3 سال بیشتر بع از کارشناسی و سربازی خودش یه ریسک بزرگه . به نظر بنده خواندن ارشد برای کسی هست که بعد کارشناسی به دنبال شغل مورد نظر با رشته ی مورد نظرش رفته و استخدام شده یا کار افرینی کرده و بعد از اون روی کل مظالب پایه ی مرتبط با تحصیلش طی دوران کاری مطالعه داشته و مسلط شده و حالا که هم درامد داره و هم روی کارشناسی مسلط هست حالا میاد ارشد میخونه و دانش خودش رو در گرایش خاصی عمیق تر میکنه و حتی میتونه پایان نامه نده در دانشگاه های پیام نور و ازاد و به راحتی و. بی استرس دانش اموخته ی ارشد بشه ….. اما یک نظری برای پسر ها و فارغ از رشتوشون دارم ….اول کاردانی یا کارشناسی بگیرید و بعد به خدمت سربازی برید و بعد به دنبال شغل باشید و بعد از اون اگر هدفتون تشکیل خانواده هست ازدواج کنید و در فاصله ی بین نامزدی تا عروسی ارشدتون رو هم بگیرید اینطوری به همه ی خواسته هاتون هم رسیدین!!

 11. سلام خیلی خیلی ممنون از پست خوبتون واقعا خیلی تو تصمیم گیری در ایم زمینه کمکم کرد

  1. سلامت باشید. امیدواریم بهترین ها براتون رقم بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

به خبرنامه دانشکار بپیوند!

اگر می‌خوای از جدیدترین مطالب حوزه‌های مختلف کاری، دوره‌های جدید، وبینارهای رایگان و ... زودتر از همه باخبر بشی، اطلاعات خودت رو ثبت کن تا عضو خبرنامه دانشکار بشی.