تست‌ EQ

تست هوش هیجانی بار آن

EQ
0

تعداد افرادی که تست‌ را انجام داده‌اند.

درباره تست EQ

انجام تست EQ یکی از راه‌های شناخت هوش هیجانی است. هوش عاطفی یا هیجانی در دنیای امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در زندگی و کسب و کار شناخته می‌شود. هوش هیجانی (Emotional Quality) به توانایی افراد در درک، ارزیابی و کنترل احساسات فردی و روابط بین فردی گفته می‌شود. در سال‌های نه چندان دور چنین فرض می‌شد که بهره هوشی یا IQ مهم‌ترین دلیل موفقیت افراد در جنبه‌های مختلف زندگی است. از این رو در مدارس و سازمان‌های مختلف نیز بر همین اساس به افراد پاداش می‌دادند. اما در سال‌های اخیر مطالعات و پژوهش‌های زیادی نشان داده‌اند که IQ تنها عامل موفقیت افراد نیست و عوامل دیگری نیز وجود دارند. یکی از این عوامل بسیار مهم، هوش هیجانی افراد است.

در فیلم زیر با جنبه‌های مختلف هوش هیجانی آشنا می‌شویم.

در واقع میزان توانایی ما در هر یک از معیارهای زیر نشان‌دهنده هوش هیجانی ماست:

شناخت احساسات و واکنش‌های شخصی (خودآگاهی)

شناخت احساسات و واکنش‌های شخصی (خودآگاهی)

مدیریت و کنترل احساسات، ویژگی‌های اخلاقی و واکنش‌هایمان (مدیریت خود)

مدیریت و کنترل احساسات، ویژگی‌های اخلاقی و واکنش‌هایمان (مدیریت خود)

مهار احساسات برای افزایش انگیزه درونی و اقدام برای رسیدن به اهداف (انگیزه)

مهار احساسات برای افزایش انگیزه درونی و اقدام برای رسیدن به اهداف (انگیزه)

درک احساسات و عواطف دیگران برای برقراری ارتباط موثر با آن‌ها (همدلی)

درک احساسات و عواطف دیگران برای برقراری ارتباط موثر با آن‌ها (همدلی)

برقراری ارتباط با دیگران در موقعیت‌های اجتماعی، کارهای گروهی، مذاکره و رهبری (مهارت‌های اجتماعی)

برقراری ارتباط با دیگران در موقعیت‌های اجتماعی، کارهای گروهی، مذاکره و رهبری (مهارت‌های اجتماعی)

آمار نشانگر این است که بیش از 75 درصد از 500 شرکت برتر جهان برای استخدام، هوش هیجانی کارجویان را بررسی می‌کنند.
تست هوش هیجانی بار-آن یا EQ ، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی استقلال، خودابرازی، عزت نفس، خودآگاهی هیجانی، خودشکوفایی، روابط بین فردی، مسئولیت پذیری اجتماعی، انعطاف پذیری، همدلی، قدرت حل مسئله، واقع گرایی، کنترل تکانش ،تحمل فشار روانی، شادمانی و خوشبینی می‌پردازد.

تست IQ یا تست EQ ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هوش هیجانی یا EQ در مقابل بهره هوشی یا IQ نیست بلکه هر یک جنبه‌ای از توانایی‌های ما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و پیشنهاد ما این است که در هر دو نوع تست هوش شرکت کنید. قطعا شرکت در هر دو تست EQ و IQ می‌تواند به شما کمک کند دید بهتری نسبت به شرایط خودتان داشته باشید و آگاهانه در مسیر پیشرفت و موفقیت گام بردارید.
تست بهره هوشی توانایی شما را در حل مسئله می‌سنجد و تست هوش هیجانی توانایی‌های اجتماعی شما را محک می‌زند. زندگی پر از تعاملات اجتماعی است و اگر افراد نتوانند عملکرد خوبی در روابط اجتماعی خود داشته باشند، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

تست IQ یا تست EQ

کاربرد هوش هیجانی

هوش هیجانی می‌تواند به افراد در ابعاد مختلف زندگی کمک کند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند، سلامت جسم و روان بیشتری نیز دارند. از این رو می‌توان گفت که هوش هیجانی در سراسر زندگی ما نقش دارد، از موفقیت در روابط خانوادگی گرفته تا موفقیت در فضای کسب و کار.

از جمله کاربردهای هوش هیجانی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-

هوش هیجانی به افراد کمک می‌کند تا بتوانند روابط سالم‌تر و بهتری داشته باشند و از قضاوت‌های عجولانه پرهیز کنند. افراد با هوش هیجانی بالا بهتر می‌توانند با دیگران همدلی کنند.

2-

افراد با هوش هیجانی بالا در شرایط دشوار بهتر می‌توانند بر استرس ناسالم خود غلبه کنند و اجازه ندهند استرس بر توانایی تعقل آن‌ها چیره شود.

3-

هوش هیجانی به افراد کمک می‌کند بتوانند هیجانات خود را بهتر کنترل کنند و در صورت لزوم آن‌ها را به تاخیر بیندازند.

4-

یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش هیجانی، شناخت احساسات خود است. اگر افراد بتوانند احساسات خود را بشناسند، بهتر می‌توانند آن را کنترل کنند.

5-

هوش هیجانی کمک می‌کند افراد بتوانند زندگی جسمی و روانی سالم‌تری داشته باشند.

6-

هوش عاطفی، انگیزه و امید را در انسان زنده نگه می‌دارد. افراد با توانایی هوش هیجانی بالا بهتر می‌توانند در مسیر اهداف خود رو به جلو حرکت کنند و موانع را پشت سر بگذارند.

7-

هوش هیجانی حتی در مدیریت زمان نیز تاثیرگذار است.

در این قسمت تنها به بخش بسیار کوچکی از مزایای هوش هیجانی بالا پرداخته شد؛ چرا که هوش هیجانی در تمامی جنبه‌های فردی و اجتماعی زندگی افراد به نوعی نقش دارد، بنابراین کاربردهای آن نیز بسیار زیاد است.

کاربرد هوش هیجانی

تست EQ بار آن

برای سنجش هوش هیجانی افراد، آزمون‌های EQ متعددی وجود دارند. آزمون‌هایی که هر یک مطابق با نظریه‌ای شکل گرفته‌اند و اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند.
یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین تست‌های سنجش هوش هیجانی، آزمون هوش هیجانی بار آن یا Bar-on Emotional Quotient Inventory است. این آزمون توسط روون بار آن طراحی شده است.
این آزمون از زمان خلق تا کنون چندین توسط محققان ارزیابی شده است و ویراست 2006 آن، بسیار محبوب است.
بار آن مطالعات زیادی در زمینه مباحث روانشناختی داشته است و تمرکز تحقیقات دکتری او نیز، بهزیستی روانشناختی بود. بار آن سعی داشت رفتار و عملکرد طیف گسترده‌ای از افراد جامعه را بررسی کند. با گسترش مفاهیم روانشناسی مثبت، بار آن به این زمینه علاقه‌مند شد و تحقیقات خود را در حوزه رشد و ارزیابی هوش هیجانی ادامه داد.
تست روانشناسی بار آن بر پایه تحقیقات بار آن طراحی شده است و سعی دارد مجموعه‌ای از توانایی‌ها و شایستگی‌های اجتماعی و هیجانی افراد را ارزیابی کند.
تست EQ بار آن مشخص می‌کند هر فرد در زمینه درک و تعامل با دیگران، مدیریت احساسات و خواسته‌ها و توانایی مبارزه با چالش‌های روزمره، چه عملکردی دارد.
تست هوش هیجانی بار آن، 5 مولفه کلی دارد و این 5 مولفه در مجموع 15 عامل را بررسی می‌کنند.

تست EQ بار آن

مولفه‌های آزمون EQ بار آن

در آزمون بار آن، 5 مولفه اصلی ارزیابی می‌شوند. هر یک از این مولفه‌ها خود از عواملی شکل یافته‌اند. در ادامه مولفه‌های اصلی تست هوش هیجانی بار آن و عوامل آن را معرفی خواهیم کرد.

1-

مولفه سازگاری (Adaptability)

در این مولفه سعی می‌شود توانایی افراد در سازگاری با شرایط و افراد مختلف سنجیده شود. عواملی که در مولفه سازگاری بررسی می‌شوند، شامل موارد زیر می‌شوند.

 • واقع گرایی
 • انعطاف پذیری
 • حل مسئله

2-

مولفه مدیریت استرس (Stress Management)

در این مولفه از آزمون بار آن، توانایی مدیریت و کنترل استرس افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. عواملی که در مولفه مدیریت استرس بررسی می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • تحمل استرس
 • کنترل تکانه. تکانه به حوادث یا اتفاقاتی گفته می‌شود که به یک باره شرایط ما را تغییر می‌دهند.

3-

مولفه روابط درون فردی (Intra Personal)

در این بخش از تست EQ بار آن به توانایی افراد در شناخت خویش پرداخته می‌شود. عواملی که در این مولفه ارزیابی می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • خود آگاهی هیجانی
 • خود ابرازی
 • احترام به خود
 • خود شکوفایی
 • استقلال

4-

مولفه روابط بین فردی (inter Personal)

در مولفه روابط بین فردی، توانایی افراد در ارتباطات و تعاملات اجتماعی سنجیده می‌شود. در این مولفه از تست EQ بار آن، به عوامل زیر پرداخته می‌شود.

 • همدلی
 • مسئولیت پذیری اجتماعی
 • رابطه بین فردی
مولفه‌های آزمون EQ بار آن

5-

مولفه خلق و خوی عمومی (General Mood)

در این قسمت، توانایی افراد در کنترل هیجانات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در مولفه خلق و خوی عمومی نیز، عوامل زیر بررسی می‌شوند.

 • خوش بینی
 • شادمانی
برای مشاهده جدید‌ترین فرصت‌های شغلی ثبت شده در سایت دانشکار کلیک کنید.
icon
icon

سوالات متداول

photo

نظرات کارجویان

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید.
2 نظر نوشته شده است
نیما ریگی

نیما ریگی

1399/12/05

آزمون خوبی بود بازم آزمون جدید بیارید

4
مهتاب عزیزی

مهتاب عزیزی

1399/04/14

سلام من تست EQ رو انجام دادم، به نظرم نتایج خوبی و کاملی داشت اگر این گزینه رو بهش اضافه کنید که میانگین هوش هیجانی افراد هم مثلا تو ایران چقدره که ادم یه حسی پیدا کنه خیلی خوبه. مثل EQ من زد 85 آیا هوش هیجانی من بالاست یا پایینه. من خیلی اینو نمیتونم بفهمم

17
نمایش پاسخ‌ها
لوگو ساماندهی دانشکار-SAMANDEHI
لوگو نماد اعتماد دانشکار-ENAMAD

دارای مجوز رسمی کاریابی الکترونیکی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی

دانشکار توسط سرویس‌های ابری هم‌روش پشتیبانی می‌شود.

© ۱۴۰۱ تمام حقوق و محتویات این سایت متعلق به شرکت میزان بنیان
دانشکار
است.