جایگاه کارشناسی ارشد در مسیر موفقیت ما

در پایان دوره کارشناسی سوالی که ذهن بسیاری از فارغ‌التحصیلان را به خود مشغول می­‌کند این است که با توجه به وضعیت فعلی کشور آیا ارشد خواندن برای آن‌ها فایده‌ای دارد؟ یا اینکه بهتر است زودتر خود را از فضای دانشگاه جدا کنند و وارد فضای کاری شوند؟

در این متن سعی داریم، از جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کنیم.

متمایز شدن در بازار کار

ارشد خواندن

خیلی از دانشجویان دلیل ارشد خواندن را این می‌دانند که بین سایر فارغ‌التحصیلان متمایز باشند. اما باید دید آیا با وجود ده‌­ها هزار فارغ‌­التحصیل ارشد و دکتری، بازهم می­‌توان متمایز بود؟ قطعا جواب خیر است. در واقع آن­ چیزی که ما را در محیط کاری متمایز می­‌کند، مهارت­‌های ماست. دانش و توانایی که به کمک آن کسب و کارمان را رونق می‌دهیم، بهترین عامل برای برتری ما نسبت به دیگران است.

البته اگر ارشد خواندن، به دانش کاربردی شما در محیط کار می­‌افزاید، پس وقت را تلف نکنید و خود را برای ادامه تحصیل آماده کنید.

 

کسب مهارت با انجام کارهای آزمایشگاهی و کارگاهی

ارشد خواندن

در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به نوع پروژه‌ها معمولا فرصت‌هایی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا از محیط‌های کارگاهی و آزمایشگاهی دانشگاه‌ها بیش‌تر استفاده کنند. بنابراین دانشجویان می‌توانند، از دوره ارشد به عنوان کسب تجربه و سابقه آزمایشگاهی برای ورود به بازار کار بهره ببرند. ولی باید به این نکته توجه کرد که همه دانشگاه­‌ها از مزیت داشتن تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی برخوردار نیستند. بعضی از آن­‌ها صرفا به نوشتن یک پایان­‌نامه و دادن مقاله بسنده می­‌کنند و با توجه نداشتن کاربرد واقعی، اهمیت چندانی به درست بودن نتایج نمی‌­دهند. پس اگر با هدف انجام کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی می­‌خواهید ارشد بخوانید، به فکر به‌­دست آوردن رتبه متناسب با دانشگاه مورد نظر خود باشید.

در کنار این‌ها اگر اساتید خوب و کاربلدی داشته باشید، همکاری و ارتباط با آن‌ها می‌تواند فرصت گران‌بهایی برای شما باشد و می‌توانید در آینده از آن استفاده کنید.

ارشد یا سربازی

ارشد خواندن

امروزه یکی از نگرانی‌هایی که هر دانشجویی دارد مسئله سربازی است که چگونه در بهترین شرایط و سریع‌ترین حالت آن را پشت سر بگذارد. یکی از فواید ارشد خواندن، یافتن فرصت برای انجام بهینه‌تر سربازی است، مخصوصا برای آن­هایی که شرایط بنیاد نخبگان را دارند. دانشجویان ارشد و دکتری می‌توانند بخشی از فرایند سربازی را با دریافت پروژه‌های کسری خدمت یا دریافت امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دهند. البته در حال حاضر این امکان بیش‌تر در تهران و شهرستان‌های بزرگ برای دانشجویان وجود دارد. در اینجا می‌توانید درباره‌ی شرایط دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای دریافت امریه و کسری خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان بیش‌تر بدانید.

لازم است به این نکته اشاره شود که ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، برای دوره خدمت سربازی یک حسن دارد و آن اینکه می­‌توانید با درجه نظامی بالاتر و در نتیجه در محلی بهتر و مهم­تر ایفای نقش کنید.

البته افرادی که مایل هستند بعد از دانشگاه در زمینه‌ی آزاد یا نامرتبط با رشته‌ی خود فعالیت کنند، یعنی حفظ پیوستگی بین فضای تحصیلی و کار برایشان اهمیت چندانی ندارد، می‌توانند با انجام سربازی و با خیالی راحت، کار خود را شروع کنند.

اگر هم خانم هستید و دغدغه سربازی ندارید که هیچ. اصلا چرا این بند را خواندید؟

 

تغییر رشته در مقطع ارشد

ارشد خواندن

کم نیستند دانش‌آموزانی که بدون بررسی کافی و شناخت از علائق خود و شرایط آینده، برای ورود به دانشگاه انتخاب رشته می­‌کنند ولی بعد از چند ترم با شناختی که از رشته خود و سایر رشته­‌ها پیدا می­‌کنند، به این نتیجه می­رسند که مسیر انتخابی اشتباه بوده است. دلیل اشتباه بودن مسیر معمولا یا عدم علاقه و تناسب استعدادها با رشته مورد نظر و یا وضعیت نامطلوب در بازار کار آن رشته است. بنابراین بعضی از میانه راه انصراف داده و حاصل تلاش چندساله خود را به باد می‌­دهند، بعضی هم تغییر مسیر را به کارشناسی ارشد موکول می­‌کنند. نمونه‌های بسیاری با تغییر رشته در مقطع ارشد، اکنون افراد موفقی هستند در مقابل افرادی هم دوباره تصمیم اشتباه‌تری گرفته و چند سال دیگر وقت خود را تلف کرده‌اند.

بنابراین باید در گرفتن این تصمیم به وضعیت فعلی نیاز بازار کار و هم‌چنین علائق و استعدادها توجه کرد. یکی از راه‎‌های شناخت علائق و استعدادهای شغلی، استفاده از تست های معتبر شخصیت‌شناسی می‌باشد. این تست ها به ما کمک می‌کنند تا علائق و استعدادهای خود را بهتر بشناسیم و متناسب با آن رشته و شغل بهتری را انتخاب کنیم. در اینجا می‌توانید این آزمون‌ها را انجام دهید.

البته با وجود این‌که برای دست آوردن بعضی از شغل‌ها حتما باید در آن زمینه تحصیل کرد ولی امروزه بسیاری از افراد دارای مشاغلی هستند که تحصیلات آن‌ها هیچ ارتباطی با آن نداشته است. بنابراین ارشد خواندن تنها راه برای انتخاب زمینه شغلی جدید نیست و مهارت‌ها و آموزش‌های لازم در این زمینه از مسیرهای دیگر نیز قابل دست‌یابی است.

 

ادامه تحصیل برای رسیدن به هیئت علمی

بعضی از دانشجویان، ارشد خواندن را صرفا پلی برای رسیدن به مقطع دکتری و ورود به هیئت علمی می­‌دانند. ولی آیا قضیه به همین سادگی است؟

حتما می‌­دانید که در حال حاضر نسل دهه ۶۰ تقریبا از دوره دانشگاه عبور کرده‌­اند و دانشگاه­‌های پرتعدادی که برای آن­‌ها تاسیس شده بود، الآن با کمبود دانشجو روبرو هستند و در تامین هزینه­‌های نیروانسانی خود دچار مشکل شده‌­اند. مسئله بعدی اینکه با توجه به تجارب فار­غ‌التحصیلان بی­کار در سال­‌های اخیر، رغبت به دانشگاه مانند گذشته نیست. بنابراین با روند کاهش دانشجویان، تعداد هیئت علمی موردنیاز دانشگاه‌ها نیز کاهش خواهد یافت و با توجه به تعداد بالای افراد دارای مدرک دکتری، دست‌یابی به جایگاه‌های محدود هیئت علمی دانشگاه‌ها به این سادگی نخواهد بود.

ارتقاء دانش تخصصی

ارشد خواندن

یک دانشجو برای گرفتن مدرک لیسانس خود باید حدود ۱۵۰ واحد درسی بگذراند. در واقع در این دوره او به صورت کلی و با عمق کم با تعداد زیادی از دروس پایه­‌ای رشته خود آشنایی پیدا می‌­کند. برای ادامه مسیر، اگر دانشجویی علاقه‌­مند به کسب تخصص بیشتر در رشته خود باشد، باید به مقطع بالاتر وارد شود. در مقطع کارشناسی ارشد غالبا همان دروس کارشناسی با تمرکز بر روی یک زمینه خاص ارائه می‌شود. مهم‌ترین بخش این مقطع نیز پروژه پایانی است که اگر به صورت کاربردی تعریف شود هم تجربه‌ی ارزشمندی برای دانشجو خواهد بود و هم می‌توان از آن یک طرح تولیدی یا دانش­‌بنیان برای کارآفرینی استخراج کرد.

پس اگر واقعا علاقه­‌مندید در یک حوزه خاص از رشته خود، کسب دانش کنید، می‌­توانید روی کارشناسی ارشد حساب کنید.

البته راه­‌های به مراتب ارزان­‌تر و آسان‌­تری نسبت به دانشگاه برای کسب تخصص و مهارت عمیق‌تر وجود دارد.

برای مثال بسیاری از مراکز غیر دانشگاهی آموزش‌های آنلاین و حضوری ارائه می‌دهند. اگر تا حالا این مراکز را بررسی نکرده‌اید، پیشنهاد ما این است که پیش از گرفتن تصمیم قطعی در مورد ارشد خواندن این کار را انجام دهید. این مراکز معمولا آموزش‌هایی را در قالب یک بسته‌ی فشرده و متمرکز بر روی هدف خاصی ارائه دهند. حواسمان باشد که ارشد خواندن تنها، یکی از ابزارهای کسب دانش است.

افزایش حقوق

ارشد خواندن

در میان متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع ارشد، کسانی هستند که برای افزایش حقوق و ترفیع رتبه شغلی، تصمیم به ارشد خواندن می­‌گیرند. اگر بخواهیم دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، در صنایع خصوصی ملاک برای تعیین دستمزد کارکنان ، توانایی و مهارت آن‌­هاست نه مدرک تحصیلشان. ولی در بخش­های دولتی، داشتن مدرک بالاتر در افزایش حقوق کارکنان تاثیر مثبت دارد.

البته امروزه افرادِ کمی شانس استخدام در مراکز دولتی دارند. با این وجود در مراکز دولتی هم، مقدار افزایش حقوق با توجه به هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به خصوص به صورت آزاد و همچنین زمان و انرژی که صرف آن می‌شود، چندان به صرفه نمی‌باشد.

 

سخن آخر

 

به طور کلی با توجه به اینکه ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوال بسیاری از دانشجویان است، در این متن جنبه‌های مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت. در واقع مهم‌ترین مسئله داشتن آگاهی از مسیری است که می‌خواهیم انتخاب کنیم، اگر تصمیم آگاهانه گرفته شود بسیاری از مزایا قابل دست‌یابی است و بسیاری از معایب نیز برطرف خواهد شد.

پاسخ به سوالات زیر قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با ادامه تحصیل می‌تواند کارگشا باشد:

 • اگر ارشد نخوانم، چکار می‌کنم؟
 • با همین مدرک کارشناسی چه فرصت­های شغلی ای برای من وجود دارد؟
 • در کدام دانشگاه و چه رشته و گرایشی می­خواهم ارشد بخوانم؟
 • چه برنامه‌­ای برای دوره ارشد غیر از پاس کردن چند واحد درسی و انجام پایان­‌نامه دارم؟
 • از مدرک ارشدم چه استفاده‌­ای برای خدمت سربازی می‌­توان کرد؟
 • با خواندن ارشد، چه فرصت­‌های شغلی­‌ای برایم به وجود می­‌آید که قبل از آن وجود نداشت؟

و مهم ترین سوال اینکه:

 • بعد از خواندن ارشد قرار است چکار کنم؟

 

 

36+
اشتراک گذاری

11 دیدگاه در “جایگاه کارشناسی ارشد در مسیر موفقیت ما

 1. سلام
  اول بابد ازدواج کنیم…
  با همان معنای منطقی و اصیل آن نه نمایشی به نام ازدواج و هم زیستی!
  باید ازدواج کنیم تا به تعادل برسیم
  با کسی که منتقدر نتیجه فوق اند هیچ بحثی نکنید!!
  و دوم
  راه زندگی یک مسلمان ور تلاش برای بندگی خداست و خدمت به خلق خدا…
  پس با جسارت تمام
  برای افسانه سآزی از ایده هایمان
  حرکت می کنیم!
  در این کشور فقط سالی ۵۰۰ نفر نیاز است تا در مقطع ارشد تحصیل کنند
  مضاف بر این تعداد بی کفایتی و هردمبیلی سیستم مدیریتی کشور است..
  قبول ندارید؟!!
  خب..!
  پس

  12+
 2. کارشناسی ارشد به بسیاری از سربازان کمک کرده تا در اینده سربازی بهتری داشته باشند
  توضیحات کاملی بود ممنون

  2+
 3. ارشد گرفتن کار هر کسی نیست و شما رو از یه فرد معمولی به متخصص ارشد یه شاخه تبدیل می‌کنه و بعدش هم راه برای اپلای گرفتن باز میشه
  نشد هم حداقل از کارشناسی بهتره
  چون همین الان دیگه کسی دیپلم رو قبول نداره، ده سال بعد کسی کارشناسیو قبول نخواهد داشت (الانم ندارن)
  قضیه فقط بازار کار نیست، ارشد در جهات مختلف می تونه کمک کنه
  صد در صد دانش تخصصی شخص هم بالاتر میره و عبارتا از این رو به او رو میشه

  6+
 4. سلام مطالب کاملی بود. من خودم دارم کارشناسی ارشد میخونم. از محیط دانشگاه واقعا استفاده های زیادی کردم ولی خود مطالب آموزشی ارشد خیلی به دردم نخورده. در مورد کسایی که سربازی دارن مثل من هم واقعا ارشد خوندن یه فرصته که یه چاره ای برای سربازی اندیشیده بشه. کارشناسی ارشد یا سربازی؟ من قطعا کارشناسی ارشد رو انتخاب میکنم.

  1+
 5. من که دارم میرم سربازی. ارشد و میشه بعد از سربازی هم خوند. حالا چه عجله ایه؟ شما اگه بخوای با مدرک ارشد استاد بشی تا ۳۰ سالگی وقت داری

  0
  • مسیر خوبی در پیش گرفتید اما لزوما تحصیلاتی تکمیلی مثل ارشد و دکتری با هدف استاد شدن نیست. شما در زمان سربازی سعی کنید علاقه و استعدادهای شغلیتون متوجه بشید تا بعد از اتمام خدمت سربازی، بهترین انتخاب انجام بدید
   موفق و پیروز باشید

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *